Flash News

E-TJERA

Afera McGonigal/ Zbardhet letra nga Kongresi i SHBA: Do lëshojmë fletëthirrje për FBI-në

Afera McGonigal/ Zbardhet letra nga Kongresi i SHBA: Do lëshojmë

Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve paralajmëron se do të thërrasë FBI-në për një mori të dhënash në lidhje me Charles McGonigal, ish-kreun e kundërzbulimit të Nju Jorkut, i cili u padit për pastrim parash dhe kryerje të paligjshme pas daljes në pension të tij për një sanksionoi oligarkun rus, shkruan Business Insider.

FBI dhe Departamenti i Drejtësisë "mund të jenë duke u përpjekur të fshehin shtrirjen e vërtetë të sjelljes së keqe të McGonigal për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të reputacionit të Byrosë", pretendoi kryetari i komitetit Jim Jordan (R-Ohio) në një letër të martën drejtuar drejtorit të FBI-së, Christopher Ëray.

Jordan kërkoi fillimisht që FBI të dorëzonte dokumentet e lidhura me McGonigal në shkurt, disa ditë pasi ai u padit në Nju Jork dhe Uashington. Byroja nuk u përgjigj kurrë përtej pranimit të letrës, tha një zëdhënës i komitetit për Insajderin.

Kur keqsjellja e supozuar e McGonigal doli për herë të parë në dritë, grada e tij e lartë brenda zyrës dhe lidhjet e supozuara me Rusinë nxitën spekulime intensive në Hill nga të dyja palët. Si agjent special i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën fushore të FBI-së në Nju Jork, McGonigal u ngarkua me përpjekjet drejtuese për të gjurmuar agjentët e huaj në një nga kryeqytetet e spiunazhit të botës.

Në gusht, McGonigal arriti një marrëveshje për pranimin e fajësisë me prokurorët në rastin e tij në Nju Jork. Deri më tani, Jordan është i vetmi ligjvënës që e ka ndjekur publikisht.

Zyra kombëtare e shtypit e FBI-së dhe një avokat i McGonigal refuzuan të komentojnë.

Më poshtë mund ta lexoni letrën e plotë nga Jordania për Wray:

 

Dokumenta bashkëngjitur

Të fundit