Flash News

E-TJERA

Bllokimi në Rinas, Meta: U kërkova të kontrollorëve të vijojnë punën,  Balluku doli të më provokojë mua

Bllokimi në Rinas, Meta: U kërkova të kontrollorëve të

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas pezullimit të fluturimeve në Rinas nga ana e kontrollorëve ajrorë për shkak të uljes së pagës.

Në një konferencë për shtyp nga Vlora, Meta tha se është njohur me shqetësimet e tyre që më 31 mars ku ka pasur një takim me ta, madje u ka kërkuar që të vijojnë punën pa ndërprerje pasi kjo është një çështje jetike për qytetarët.

Ndaj qytetarëve vendas dhe të huaj, cënon dhe sigurinë ndërkombëtare dhe jo vetëm kombëtare. Është një mesazh i gabuar dhe lënie nervash nga të dyja palët. Prej më shumë se 10 muajsh ka ngritur pretendimet e saj jo vetëm ndaj ministrisë, por edhe autoriteteve të aviacionit dhe institucioneve ndërkombëtare për të gjitha arsyet sepse është dhe hapësirë e NATO-s dhe nuk ka pasur asnjëherë dialog me sindikatën e tyre dhe institucioneve.

Duke parë problematikën pa zgjedhje i kam pritur në takim një përfaqësi të tyre dhe është bërë e  publike, ata nënvizuan faktin se të drejtat ishin cënuar.

Kundërshtonin pezullimin e të drejtave të cënuara . Prej më shumë se 10 muajsh nuk kishin marrë asnjë përgjigje dhe askush nuk ishte përgjigjur. Pas këtij takimi i kemi dërguar shkresë, ministres dhe kryeministrit si dhe duke vënë në dijeni partnerët tanë ndërkombëtarë pasi mund të përmbajë rrezik për sigurinë. .U kam kërkuar me përgjegjshmëri të plotë dhe i kam bërë apel kontrollorëve që të vazhdonin punën pa ndërprerje, pasi hapësira territoriale është çështje jetike.

Kam një pyetje për ministren që sot doli për të provokuar presidentin?

Si shpjegohet që prej 10 muajsh nuk gjete kohë të takoheshe me kontrollorët që prej 20 vitesh janë të trajnuar për këtë çështje dhe si shpjegohet që ato letrat për koncesionin e Rinasit për t’u bërë një ditë kur duheshin gjashtë muaj apo një vit. Çështja e pagave është çështje biznesit.

Shpreh keqardhjen për veprimin e kontrollorëve, qoftë të atyre që janë larguar nga puna por në radhë të parë dua t’i bëj thirrje kryeministrit në detyrë t’i thërrasë mendjen se nuk mund të bëjë lojëra të tilla. Nuk jemi në Amerikën latine këtu. Unë nuk e humbas durimin dhe nuk shqetësohen nga provokimet që kanë vetëm një problem dramën e zgjedhjeve pluraliste që do bëhen dhe nuk e luan topi”, tha Meta.

Të fundit