E-TJERA

I vuri tritol shtëpisë së oficerit, arrestohet 32-vjeçari në Shkodër

I vuri tritol shtëpisë së oficerit, arrestohet 32-vjeçari

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga 32-vjeçarin Dedë Nikaj, pasi dyshohet se tre vite më parë vuri një sasi eksplozivi në shtëpinë e oficerit të policisë Prelë Milani dhe në atë të Zef Bungajës.

Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhura më 4 janar 2020.

Mbi 32 vjeçarin rëndojnë dy akuza. Ajo e shkatërrimit të pronës me eksploziv dhe “mbajtja pa leje e armëve luftarake, shpërthyese”.

"Bazuar në provat e grumbulluara  nga hetimi,  Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg" për shtetasin D. N., 33 vjeç, lindur dhe banues në Shkodër, për veprat penale "Shkatërrimi i pronës me eksploziv" dhe "Mbajtja pa leje e armëve luftarake shpërthyese", kryer në bashkëpunim.

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Mesazhi”, u bë e mundur kapja dhe ndalimi i 33-vjeçarit, i dyshuar si autor i vendosjes së lendës eksplozive, e cila ka shpërthyer në banesën shtetasit P. M., me detyrë oficer Policie ne Komisariatin e Policisë Shkodër, dhe në banesën e shtetasit Z. B., ngjarje të ndodhura në datë 4 Janar 2020, në qytetin e Shkodrës", njofton policia. 

Të fundit