Flash News

E-TJERA

Nga Parlamenti te Porti i Durrësit dhe dy banka, Shqipëria sërish pre e sulmeve kibernetike

Nga Parlamenti te Porti i Durrësit dhe dy banka, Shqipëria sërish

Shqipëria bie sërish pre e sulmeve kibernetike.

Ka qenë inxhinieri i Sigurisë Kibernetike, Valton Tahiri nga Kosova ai i cili e ka denoncuar në rrjetet sociale.

Sipas tij, ky sulm ka prekur disa faqe institucionesh të rëndësishme si të Parlamentit, Portit te Durresit, dy bankave etj.

Postimi:

Nje tjeter sulm kibernetik ndaj Shqiperis! Kesaj rradhe nga Russia !

Ky sulm vjen besoj pershkak te fjalmit te Edi Rames.. me heret.

Deri me tani kemi identifikuar vetem Sulm DDoS dhe jo dicka me shume mirëpo mbetet te shihet. NoName eshte nje Threat actor me origjine Ruse dhe duke u financuar nga po vet Russia.

Deri me tani uebfaqet qe jane duke pranuar sulm jane:

- Uebfaqja e parlamentit.

- Uebfaqja e Portit te Durresit.

- Uebfaqja e qytetit te Tiranes.

- Raiffisen Bank Shqiperia.

- United Bank Shqiperia.

Vlen qe të theksohet se eshte se ky group noname(APT) pra kishte sulmuar te gjitha antaret e NATO's njekohesisht edhe aleatet e Ukraines!

Burim: NoName telegram channels!

 

Të fundit