E-TJERA

Vrasja e 38-vjeçarit, lidhja me “Arapin” e Sukthit, i dyshuar për vrasje në '97

Vrasja e 38-vjeçarit, lidhja me “Arapin” e Sukthit, i dyshuar

Fatjon Dervishi, 38 vjeç, mbeti i vrarë pak pas mesnate pas një breshërie armësh në Katund të Sukthit. 38-vjeçari ndërroi jetë në spital pas plagëve të rënda që kishte marrë nga plumbat.

Dervishi mësohet se ka lidhje me një emër të njohur për policinë. Bëhet fjalë për Rexhep Rapin i njohur ndryshe edhe si “Kep Arapi” ose “Arapi” i Sukthit.

“Kep Arapi” është arrestuar në Sukth në vitin 2021 për armëmbajtje pa leje.

Rexhep Arapi me nofkën “Kepi” dyshohet se në vitin 1991 (në mars), ka vrarë në Portin e Durrësit, për shkaqe gjakmarrjeje, qytetarin A. Çyrbja, banor i fshatit Katund Sukth; është arrestuar për këtë krim në 1994 dhe është liruar për mungesë provash.

Gjithashtu në Prill 1997, në bashkëpunim me Gëzim Aleksin, banor i Katër Rrugët e Shijakut (i arrestuar për vjedhje me armë dhe i dënuar me 12 vjet burgim, është në proces gjykimi si anëtar i Bandës së Kanunit) kanë rrëmbyer me qëllime përfitimi ortakun e biznesit, Lul Alimadhi (Firma e Këpucëve në Qendër Sukth) dhe e kanë liruar mbasi kanë marrë shpërblimin prej 150 milionë lirash italiane.

Bashkë me Zamir Çyrbe nga Katundi Sukth, kanë vrarë nipin e Çim Xhijes (ortaku i Lul Alimadhit), i cili ishte në të njëjtën kohë truproja e Lulit.

Në tetor të vitit 2012 në lokalin e tij janë gjetur 280 gram kanbis sativa. Ndërsa gjatë kontrollit në banesë janë sekuestruar 90 fishekë të kalibrave të ndryshëm.

Të fundit