Flash News

Bota

Visit Asia / New friends and old tensions, what to expect

Visit Asia / New friends and old tensions, what to expect

President Joe Biden hopes to use his visit to Asia to reaffirm his belief that long-term friendships can afford to become even closer and pay dividends. His six-day journey begins today in South Korea and ends in Japan, at a time when world events are restoring the foundations of the global order.

The coronavirus pandemic disrupted supply chains and exposed the fragility of a trading system focused primarily on low prices for consumers and high profits for corporations. Subsequently, the Russian occupation of Ukraine brought a return to the intrigues of the Cold War era.

The US and other wealthy democracies, including Japan and South Korea, came together to help Ukraine and punish Russia, but not all countries were willing to side with the alliance. China, India and others have intended to remain cordial with Russia without imposing sanctions.

Uncertainty leaves Biden determined to show that America's ultimate power depends on its ability to make friends and influence people rather than on the crude capacity of its military and economy.

Reduce tensions by new leaders

Relations between Japan and South Korea have been at their worst in decades due to disagreements over wartime history and trade. These are rifts that the two new leaders of the countries seem willing to heal, with Biden as a potential interlocutor who can help bring them closer.

South Korea's Yoon Suk Yeol took over the presidency a week ago in anticipation of better ties with Japan. Japanese Prime Minister Fumio Kishida, who took office in October, spoke to Yoon on the phone a day after his victory in the March election, saying "sound relations" are essential to regional and international peace and stability.

Japan fears that the war that began in February could encourage China to seize territories in the Pacific, a major reason why better relations with South Korea are desired. However, Kishida bypassed Yoon's inauguration on May 10 and sent his foreign minister in his place. Because the US has a relationship with both countries, a potential bridge to improving relations is to focus on the common interests of the three countries.

Concerns coming from North Korea

Vizita e Biden vjen ndërsa aleatët përballen me një kërcënim në rritje nga programi i armëve bërthamore dhe raketave të Koresë së Veriut. Udhëheqësi autoritar i vendit Kim Jong Un po përpiqet të detyrojë Shtetet e Bashkuara të pranojnë idenë e Veriut si një fuqi bërthamore dhe ai do të negociojë koncesionet e sigurisë dhe ekonomike nga një pozicion i fortë.

Kim ka kryer 16 raunde testesh raketore deri më tani këtë vit, duke përfshirë fluturimin e parë të vendit të një rakete balistike ndërkontinentale në gati pesë vjet në mars. Ai po përpiqet të shfrytëzojë një mjedis të favorshëm për të çuar përpara programin e tij të armëve pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbetet i ndarë në lidhje me luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

Sfidat e paraqitura nga një ekonomi në rënie dhe një shpërthim i përshkallëzuar i COVID-19 në një popullsi të pavaksinuar prej 26 milionë banorësh nuk ka gjasa të ngadalësojnë fushatën e tij të presionit.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, thotë se inteligjenca amerikane tregon se ekziston një "mundësi e vërtetë" që Koreja e Veriut të kryejë një tjetër provë rakete balistike ose provë bërthamore gjatë ose rreth vizitës së Biden.

Negociatat bërthamore midis Uashingtonit dhe Phenianit kanë ngecur për më shumë se tre vjet në lidhje me mosmarrëveshjet se si të lehtësohen sanksionet gjymtuese të udhëhequra nga SHBA në këmbim të hapave të çarmatimit nga Veriu.

Turbullirat në SHBA

Edhe gjysmë bote larg shtëpisë, Biden nuk mund t'i shpëtojë turbullirave që vërshojnë në SHBA. Tregu i aksioneve po rëndohet nga frika për ekonominë. Mungesa e zgjidhjes po i zhgënjen familjet, edhe në mes të përpjekjeve për të sjellë importe dhe për të rritur furnizimet e brendshme.

Presidenti mund të dëshirojë të zhvendosë vëmendjen e publikut mbi përpjekjet e tij jashtë vendit, por ai ka të ngjarë të përballet me pyetje të vështira për atë që po ndodh në vend.

Quad

Quad është një partneritet i përbërë nga SHBA, Australia, India dhe Japonia me synimin e shprehur për një rajon "të lirë dhe të hapur" Indo-Paqësor. Deklarata e përbashkët e dalë nga takimi i tyre i vitit 2021 nuk përmendi Kinën, megjithatë shumë nga qëndrimet e miratuara nga Quad interpretohen si një kontroll mbi ambiciet e Kinës për të qenë fuqia dominuese në Azi.

Këtë herë, drama mund të jetë më e brendshme dhe të trajtojë natyrën komplekse të vetë demokracisë. Kjo për shkak se Australia po mban zgjedhje të shtunën. Nëse partia në pushtet fiton, kryeministri Scott Morrison tashmë do të marrë pjesë në takimin e së martës në Tokio.

Por nëse partia e tij humbet, Morrison do të duhet të japë dorëheqjen shpejt në mënyrë që lideri i opozitës Anthony Albanese të mund të betohet përpara takimit në Tokio. Pastaj ekziston mundësia që asnjëra palë të mos marrë shumicën ose rezultatet të jenë të pasigurta. Nëse kjo ndodh, Albani mund të jetë në gjendje të marrë pjesë si vëzhgues.

Kina

Vizita e Biden po vëzhgohet me kujdes nga Kina. SHBA dhe aleatët e saj mbështeten te Kina si një partner tregtar, megjithatë rivaliteti vazhdon pasi interesat e përbashkëta ekonomike kanë zbuluar shpesh sisteme vlerash kontradiktore. Zyrtarët amerikanë e cilësojnë gjithnjë e më shumë marrëdhënien e tyre me Kinën si një marrëdhënie konkurrence.

Pak para se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt, presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti rus Vladimir Putin u takuan në Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit dhe i thanë botës se vendet kishin një miqësi "pa kufij". Që nga pushtimi, Kina ka qenë kritike ndaj sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, ndërkohë që duket se heziton të kapërcejë ndalimet e vendosura nga SHBA-ja dhe aleatët e saj.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian aludoi për Kinën si "një palë e tretë" që nuk duhet të jetë në disavantazh nga marrëveshjet midis SHBA-së dhe Japonisë.

"Zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe midis SHBA-së dhe Japonisë nuk duhet të synojë një palë të tretë ose të dëmtojë interesat e palëve të treta," tha Zhao në një konferencë të enjten.

IPEF

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i dogji negociatat tregtare me vite duke i tërhequr SHBA-në nga Partneriteti Trans-Paqësor në 2017. Ndërsa Biden e ka portretizuar veten si anti-Trump, ai nuk ka treguar entuziazëm për kthimin në marrëveshje siç është shkruar.

Kjo i lë SHBA-të të vijnë në Azi për të promovuar një pakt alternativ tregtar: Kornizën Ekonomike Indo-Paqësore, ose IPEF.

Çfarë saktësisht do të bënte kjo kornizë? Bëhet fjalë për bashkëpunimin rajonal për tregtinë, teknologjinë, zinxhirët e furnizimit, energjinë e pastër, standardet e punëtorëve, taksat dhe programet kundër korrupsionit. Asnjë nga këto nuk është domosdoshmërisht e diskutueshme.

Por një pengesë e mundshme është administrata që sinjalizon se korniza nuk do të përfshijë ëmbëlsuesit e zakonshëm financiarë të tarifave më të ulëta dhe aksesit më të lehtë për klientët amerikanë, një reagim i mundshëm ndaj një reagimi të ashpër të votuesve amerikanë kundër marrëveshjeve të mëparshme tregtare.

Australia, India dhe Japonia - tre anëtarët e tjerë të Quad - janë me gjasë anëtarë të kornizës. Koreja e Jugut dhe disa vende të Azisë Juglindore shihen gjithashtu si kandidatë

Epoka dixhitale

Pothuajse çdo gjë ka nevojë për një çip kompjuteri. Por botës thjesht i mungon një furnizim i besueshëm në vazhdën e pandemisë. Zyrtarët e qeverisë amerikane presin që mungesat të lehtësohen nga fundi i këtij viti, por mund të mos jetë deri në vitin 2023 që gjysmëpërçuesit të mjaftueshëm të jenë në treg për të përmbushur nevojat e industrisë.

No one denies the need for more cooperation, but there is an open debate on how to increase production to cope with disease, war, extreme weather and other disasters. Biden wants to see more chips made in the US, South Korea and Taiwan want to increase the elasticity of their production as a solution to this crisis, according to an announcement from the Center for Strategic and International Studies. And the Japanese prime minister is making chips a cornerstone of his "new capitalism" policy, seeking to produce chips for robotic technology, artificial intelligence and quantum computing.

Source: AP

Latest news