Flash News

Bota

Koreja e Veriut paralajmëron: Stërvitjet e SHBA-së dhe ‘Jugut’ po shkelin vijën e kuqe ekstreme

Koreja e Veriut paralajmëron: Stërvitjet e SHBA-së dhe

Koreja e Veriut ka kritikuar Korenë e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara për stërvitjet e tyre të përbashkëta ushtarake, duke thënë se e kanë shtyrë situatën në gadishullin korean në një "vijë ekstreme të kuqe" dhe kanë kërcënuar ta kthejnë rajonin në një "arsenal të madh lufte".

Pheniani nuk ishte i interesuar për dialog për sa kohë që Uashingtoni ndiqte atë që i quajti politika "armiqësore".

The warning from Pyongyang came days after US Defense Secretary Lloyd Austin visited Seoul and pledged to increase Washington's deployment of advanced military assets to the Korean Peninsula, including fighter jets and aircraft carriers, as it strengthens joint training and operational planning with South Korea.

North Korea's statement, attributed to an unnamed spokesman for its Foreign Ministry, said the expansion of allied exercises is threatening to turn the Korean Peninsula into a "big war arsenal and a more critical war zone". The statement said Pyongyang is prepared to counter any short-term or long-term military challenge from allies with "the most overwhelming nuclear force".

"The military and political situation on the Korean Peninsula and in the region has reached an extreme red line due to the reckless confrontational military maneuvers and hostile acts of the US and its vassal forces," the spokesman said.

North Korea has for decades described US military exercises with South Korea as evidence of a possible invasion, although allies have described the drills as defensive. North Korea stepped up its weapons demonstrations last year as the allies resumed large-scale drills that had been scaled back for years.

North Korea's actions included a series of missile and artillery launches that it described as simulated nuclear strikes on South Korean and US targets.

Koreja e Jugut në muajt e fundit ka kërkuar garanci më të forta se SHBA do të përdorë me shpejtësi dhe vendosmëri aftësitë e saj bërthamore për të mbrojtur aleatin e saj përballë një sulmi bërthamor të Koresë së Veriut.

Më shumë se 28,500 trupa amerikane janë të vendosura në Korenë e Jugut si një trashëgimi e Luftës Koreane të viteve 1950-1953, e cila përfundoi me një armëpushim dhe jo me një traktat paqeje.

Ekspertët thonë se shtytja bërthamore e Kim synon të detyrojë SHBA-në të pranojë idenë e Koresë së Veriut si një fuqi bërthamore dhe më pas të negociojë lëshimet e nevojshme ekonomike nga një pozicion i fortë.

Nuclear negotiations between North Korea and the US have been stalled since 2019 over disagreements over an easing of Washington-led economic sanctions against North Korea in exchange for Pyongyang's steps to shut down its nuclear and missile programs.

Source: AL Jazzera

Latest news