Flash News

Ditari i Opozitës

"The door is open to anyone"/ Noka: The technical government and the release of the opposition leader, two of the battlegrounds for the opposition

"The door is open to anyone"/ Noka: The technical government and the

General Secretary of the Democratic Party, Flamur Noka, in his speech before local leaders and democrats in Permet, said that the door of the Democratic Party is open to any democrat.

Noka also said the technical government and the release of the opposition leader are two of the battlegrounds the opposition will focus on. 

Full word: 

Dear ladies and gentlemen, here we are today in this city, in your wonderful medium, in the medium of wisdom, knowledge and generosity, gathered as free people, convinced of our ideal, united more than ever.

We are gathered today and we are unsold.

We are unstoppable, today we are invincible together.

We are unyielding and managed to withstand the greatest and unprecedented 3-year pressure of Edi Rama and his regime.

Today we are stronger than ever.

We managed in these three years to keep the DP alive, we managed to keep the opposition alive.

And recently, as we are together, we managed to get back our flag, which was stolen from us.

Dear friends, the other world of our adversary is all controlled around wickedness, greed, theft, crime and corruption.

From that world in 11 years, only bad news comes to Albania. Crime, crime, drugs, corruption, poverty, depopulation.

This has been the 11-year motto of Edi Rama and his narco-regime.

They managed to keep all this black scent of crime and corruption that stinks, by buying the Albanian media.

Some media have concessions, some others have buildings, some media have bought them with permits and licenses, with tenders.

But with all the power of his ally, George Soros, he did not succeed in buying the international media.

Here are the prestigious international media that are showing the world the true face of Edi Rama and his narco-regime.

How is it explained that where drugs are talked about, the name of Edi Rama and his advisors will appear?

How is it explained that in every crime or corruption scandal, the name of Edi Rama and his lackeys will appear?

Is it a coincidence that the names of Dorian Ducka and Edi Rama are in the Sinaloa cartel?

How does one explain that his two advisers, McGonagall and this secret service Romanian, bought off with drug money to be used against the opposition to prolong the life of the crime and croruspion regime?

But how is it explained that everything is related to drugs? This small country with endless resources, why should it depend on drugs. Because that's what Edi Rama and his entourage are like.

They are only related to crime, drugs and corruption.

Can we imagine what would happen in Albania if we were subdued for a moment? Would we have surrendered to the violence and repression of this regime?

Imagine if we were silent for a moment and raised our hands.

Një incenerator i ri që kushton qindra milionë euro do ishte ndërtuar në letër për të vjedhur qoftë edhe këtu në Përmet.

Një koncesion qindra milionë euro do vazhdonte të funksiononte në letra për të vjedhur.

Lali vjedhësi i Tiranës së bashku me bandën e hajdutëve të tij, do kishte krijuar një 5D tjetër për të vjedhur 100 përqind taksat e shqiptarëve.

Sikur ne të heshtnim, karteli i Sinaloas, karteli famëkeq do kishte selinë në qendër të Tiranës dhe jo në Meksikë.

Sikur të heshtnim ne, parlamenti do mbushej me deputetë që bëjnë vrasje dhe nuk do ishin vetëm dy a tre.

Do kishte kryetarë bashkie që do vidhnin paratë tuaja dhe do u pinin gjakun.

Sot, të gjitha këto kanë një emër, ai emër është Edi Rama.

Por të gjitha këto të vërteta që kanë dalë në shesh, kanë një emër dhe një merittë dhe merita është e Sali Berishës dhe e PD-së që sot gjithë bota e ka marrë vesh cila është kjo qeveri.

Por a mundet vetëm opozita të luftojë krimin, korrupsionin dhe drogën? A mundet vetëm opozita të ndalojë shpopullimin e një vendi?

Jo, sepse shteti ka disa instrumente dhe një nga ta është opozita. Vetëm opozita në Shqipëri është në shërbim të shtetit, qytetarëve dhe të ligjit.

Ku është drejtësia e re? Ku është Altin Dumani? A e dha shqiptarëve Altin Dumani një përgjegjës ligjor për vjedhjen e inceneratorëve? Jo.
Altin Dumani nuk ka këllqe të luftojë krimin dhe korrupsionin se ai është peng i Edi Ramës. Atij i është caktuar vetëm një detyrë, të luftojë opozitën.

Ndaj sot nuk ka asnjë prapa hekurave për 400 milionë eurot e vjedhura për koncesionet në shëndetësi.

Prandaj sot Lali Vjedhësi i Tiranës vazhdon të ulet në atë karrige.

Dumanit do i themi: nuk ke për të qenë kurrë i denjë për atë vend se nuk mund të ketë drejtësi të denjë në një vend ku luftohet natë e ditë opozita.

Sali Berishën, liderin e opozitës e mban të burgosur pa provë, pa fakt, pa akuzë. Është i vetmi lider në botën demokratike që mbahet i burgosur pa akuzë.

Drejtësia ka rënë, sepse drejtësia ka provën, faktin, akuzën. 

Drejtësia e re e Edi Ramës së bashku me policinë e Edi Ramës janë të zhytur në krim në rastin e Fredi Belerit. Sepse po të merrte Fredi Beleri bashkinë e Himarës, do dilnin të gjitha vjedhjet që ka bërë Edi Rama në jug.

Të dashur miq, Shqipëria ka ecur drejt ghreminës. Por ne nuk do ta lëmë të bjerë në greminë.

Sot ka një shpresë në vend dhe kjo shpresë është PD. 

Shpresa e këtij vendi është opozita e pakapur, e painkriminuar dhe e padorëzuar.

Shpresa e këtij vendi është kjo oozitë që lufton dhe denoncon krimin dhe korrupsionin.

Është kjo opozitë që jep dhe do japë alternativë për Shqpiërinë dhe shqiptarët.

Është kjo opozitë dhe jeni ju që u përballët prej kaq vitesh me regjimin më kriminal dhe korruptiv që ka parë Europa.

Ndaj të dashur miq, jemi sot më të fortë se kurrë, më të bashkuar se kurrë dhe do të vazhdojmë bashkimin tonë.

Jemi e vetmja forcë politike që pranon diversitetin dhe kjo është vlerë evropiane.

Jemi e vetmja forcë politike që kemi të sanksionuar fraksionin.

So I appeal to every lied and deceived democrat: our door is open.

Brothers and sisters, come to your home. There is room for each of us. 

There will be a place for anyone who is in opposition to this regime.

Everything unites us and above all we are united by the ideal, the free and democratic spirit.

We are united by the desire to fight the regime of crime and corruption.

We are united by the desire to put Albania on the path of European integration.

So everyone go back to your house. There you have the place. We welcome you all to diversity.

There is no other way, united we will have to walk and united we will win.

Because we have one thing, in our DNA we have resistance and that's why we are the way we are today. That's why we won these battles and that's how we will win the final battle with Edi Rama's regime.

We will give the country a technical government, because we cannot accept that Albania, a NATO member country, does not hold free elections.

The technical government and the release of the opposition leader are two of the battlegrounds we will focus on.

We will win these two battles and then we will win the elections.

Latest news