Flash News

E SHPJEGUAR

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in 'siege'

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

The ultras of the two teams of Rome and Feyenoord have given various performances during the last days in the Albanian capital, starting from the party with songs and dances in bars, enjoying not only Albanian beers, but also the hot sun of Tirana, e to clashes with police.

The government "left Tirana" to the fans after the day before it announced Wednesday as a holiday, the day when the final would be played, closed the main axes for cars, while until 18.00 no vehicle was allowed to enter Tirana from the districts.

Meanwhile, the municipality created a 'fan zone' for the fans, who were distributed in some points of the capital, such as the pedestrian area of ​​Tirana, the Artificial Lake, Skënderbej Square, etc.

Although a Conference League final took place for the first time in Albania at the 'Air Albania' stadium, Tirana faced numerous situations 'provoked' by foreign 'guests'.

Below, we briefly summarize the most spicy moments of the last two days.

The day before the match, the fans under the influence of alcohol after consuming beers caused many incidents in Tirana.

Initially, a quarrel was reported between several Albanian and Dutch citizens leading to the arrest of two people and one injured person was taken to the Trauma Hospital with wounds to the head, respectively 45-year-old AG

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

A few hours later, there were clashes with police. The violent clashes left 19 police officers, 4 fans injured and a police vehicle damaged. 

Meanwhile 60 people were accompanied, 48 fans of Rome 12 of Feyenoord. After the clashes and riots that caused in the capital, about 70 Italian fans returned to Italy. By order of the Albanian and Italian authorities

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

A day later, on the day of the final, after the incidents, 'Tirana' is 'armored', the traffic of vehicles is blocked, Gadra defended the institutions of special importance

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

The official number of those present at "Air Albania" has been revealed. A total of 18 thousand and 12 spectators watched from the stadium steps, the final of the Conference League between Rome and Feyenoord, where the Italians triumphed with the result 1-0 thanks to Zaniolo's goal in the 32nd minute.

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Pavarësisht kërkesave të mëdha por dhe ankesave të tifozëve se është ambient i vogël, në foto shihet se disa ulëse kanë mbetur bosh.

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Ky ishte sezoni i parë i këtij kompeticioni, ndërsa për finale nga UEFA iu ndanë 3 milionë euro skuadrës që humbi dhe 5 për fituesin që në këtë rast ishte Roma.

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Tifozët e Feynoordit urinojnë masivisht

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Tifozët ‘e çmendur’ me birra në dorë, gjysmë të zhveshur e duke shijuar diellin e Tiranës para finales

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Çmimet e ‘kripura’ për tifozët në Tiranë

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Tifozët holandez kërcejnë me muzikë popullore shqiptare

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Holandezët në Tiranë provokojnë italianët: Më puth prap*nicën Roma

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Hyrja e tifozëve në stadium, kontrolle të rrepta nga policia

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana inFrom beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Tifozët italianë dhe holandezë ‘të marrosur’ pas birrave. 

Holandezët kanë kaluar kohën në lokale të ndryshme në Tiranë duke konsumuar birra. Mbrëmjen e djeshme një kamion ka hequr kanaçet dhe shishet e lëna pas nga tifozët.

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Roma-Feyenoord, bën bashkë Ramën dhe Metën

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Roma e José Mourinhos fiton edicionin e parë të Ligës së Konferencave . Triumf historik për verdhekuqtë që mundën 1-0 Feyenoord në finalen e Tiranës . Goli i Zaniolos në minutën e 32-të ishte vendimtar, duke zhbllokuar një ndeshje të komplikuar, me holandezët shpeshherë të rrezikshëm, por me mbrojtjen e Romës që refuzon të gjitha tentativat e tyre. Për verdhekuqtë është trofeu i parë i epokës së Mourinhos dhe trofeu i parë evropian që nga  Kupa e Panaireve e vitit 1961. Futbolli italian rikthehet në triumf në Evropë pas 12 vitesh nga hera e fundit.

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Mbyllet ndeshja, tifozët shpërndahen qetësisht në rrugët e Tiranës

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

After the loss of Feyenoord in Tirana, 72 people are arrested in Rotterdam! They broke windows, destroyed objects and injured 2 policemen

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Tirana on May 26 returns to normalcy

From beer parties to fights with police, two unusual days for Tirana in

Latest news