Flash News

E-TJERA

The Guardian 'slaps' Serbia: They used fascist slogans against Albanians, FIFA tolerated the insults

The Guardian 'slaps' Serbia: They used fascist slogans against

"Serbia supporters displayed fascist slogans and aimed racist chants at ethnic Albanians during their team's match against Switzerland on Friday night."

This is how the prestigious British "The Guardian" article begins, dedicated to the Serbia-Switzerland challenge played yesterday in Qatar.

"The Guardian" writes that yesterday's scenes at the stadium in Doha raise questions about FIFA's leadership and, in particular, its apparent tolerance for offensive signs. The article brings the confession of a witness who was present yesterday at the Serbia-Switzerland match.

The confrontation between the two teams was accompanied by tensions and clashes between the footballers, where the Serbs provoked several times. The captain of the Serbian national team pushed Granit Xhaka, which also brought the reaction of the Swiss team. The Serbian bench got ready to go to the field, but the referee punished one of them and asked them not to interfere.

"The Guardian" article:

Hasan Rrahmani arrived at the match with an Albanian flag around his neck, but says he had it confiscated at the entrance, while derogatory nationalist symbols were allowed through. He says he was shown a WhatsApp message FIFA had sent to security staff containing pictures of items, pictures and phrases that were not allowed.

"I was completely stunned when I saw the number of fascist slogans, t-shirts and flags," Rrahmani said. He showed the Observer photographic evidence of a supporter wearing a green hat closely associated with atrocities committed in the Kosovo and Bosnia wars, and said the man was part of a group wearing the same outfit. Among other items of clothing freely worn around the stadium, he says, were T-shirts that read "From Serbia to Tokyo," a nationalist slogan used by Serbian soccer fans during the wars of the 1990s. Rrahmani says the police were not interested in complaints about the items, or the three-finger gestures considered offensive in many contexts.

FIFA mund t'i shohë thirrjet e mbështetësve më të drejtpërdrejta për t'u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten "thirrjet dhe gjestet diskriminuese".

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalën “Shiptar”, një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve, dhe një rutinë thirrje-përgjigje e “Vrit, vrit, vrit shqiptarët”. Tifozët gjithashtu kënduan "Kosova është zemra e Serbisë", lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.

“Do të fillonte në një cep dhe do ta merrnin pjesën tjetër të tifozëve”, tha Rrahmani. Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë lojën famëkeqe "dron" në tetor 2014, kur një ndeshje kualifikuese për Euro 2016 në Beograd u shndërrua në kaos.

Rrahmani përshkruan marrjen e flamurit të tij nga një pikë grumbullimi pas ndeshjes, dhe gjithashtu duke parë serbët duke u kthyer disa sende të konfiskuara. Ai përshkruan se ishte sulmuar nga "shtatë apo tetë" mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit.

“Ata më shtynë, duke më thënë: ‘Shko, qije veten Shiptar’,” tha ai. “Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra të mëdhenj më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur.” Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la grupin të largohej.

Serbia është tashmë nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të saj, së bashku me fjalët "Ne nuk dorëzohemi", në dhomën e zhveshjes së tyre përpara se të përballet me Brazilin javën e kaluar. Rrahmani thotë se flamuj të ngjashëm ishin të dukshëm brenda tokës.

“Mospërputhja e FIFA-s më trondit”, thotë ai. “Si në tokë, në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u ndjerë i margjinalizuar dhe jo i mirëpritur nga FIFA”.

Rrahmani thekson se kjo ishte një anomali në një eksperiencë të këndshme në stadiumet e Botërorit. Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarë të Zvicrës që kanë rrënjë kosovare. Festimet e tyre të golave në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare, shkaktuan polemika dhe vendosën shumë nga konteksti për skenat e pjesës së dytë në Doha.

Xhaka could face an investigation into having his genitals ripped off the bench for Serbia, and other figures from both camps may fear censure. An Albania fan was seen being escorted out of the stadium during the second half after making the eagle gesture.

FIFA declined to comment on the prospects of disciplinary action or the issues described by Rrahmani.

Latest news