Flash News

KRYESORE

'Fever' of April 25, who are the safe names that are expected to be on the lists of candidates for deputies of SP and PD

'Fever' of April 25, who are the safe names that are expected to be on

While we are a few days away from March 8, the deadline for submitting lists by political entities to the CEC for the elections of April 25, the candidates for MPs have been confirmed for days.

If we stop at the two main parties SP and PD, below we will list who are the safest candidates that are expected to be ranked in the lists of candidates for MPs.

As for the SP, the head of government Edi Rama stated that the current parliamentary group will be the axis of the new team that will create for the April 25 elections, at the same time the political leaders in the regions.

In Tirana

Confirmed today by Prime Minister Edi Rama, Etilda Gjonaj, Minister of Justice, political leaders, Elisa Spiropali, Mayor Erion Veliaj, Ervin Bushati.

The list of Tirana is expected to include three deputies of the new opposition Halit Valteri, who a few weeks ago published photos in an electoral meeting with the Minister of State for Parliamentary Relations, Elisa Spiropali, Toni Gogu, the mayor of Tirana, the minister Belinda Balluku, Fidel Ylli, who until now has been the deputy of Durrës, the Minister of Reconstruction Arben Ahmetaj, Dallëndyshe Bici, head of IKMT, and Alqi Ballko, general director of water supply, Blerina Gjylameti, Ulsi Manja, Mimi Kodheli, while today the Deputy Speaker of the Assembly Vasilika Hysi confirmed that she will not run in the elections.

Among them is expected the former PDIU MP, Reme Lala, the MP from the SMI lists, Ylli Shehu, Edmond Rrushi, who will lead the campaign in the administrative units of Zall Bastar, Zall Herr, Bërxull and part of the polling stations in Lapraka.

In Durrës , Edi Rama, Ardian Çela, former Minister of SMI, Lefter Koka, Minister of Agriculture Milva Ekonomi, well-known doctor Klodiana Spahiu. Confused Eglantina Gjermeni, who were ranked 4 years ago among the first 3 places in the list by Prime Minister Edi Rama. 

Rama can no longer trust the deputy Rrahman Rraja, who has been rumored several times for the scandals of his son and his relatives.

In Vlora, Edi Rama, Damian Gjiknuri, Anila Denaj, the Minister of Finance has been sent to campaign in the Vlora region, where Alket Hyseni is expected to run for Saranda,

Në Elbasan, veç numrit dy të PS, Taulant Balla, ministrja e Arsimit Evis Kushi, Albana Hana, vajza e ish-prokurorit Xhevat Hana, e prezantuar nga Rama përmes portalit “deputeti që duam”.

Në Berat, ministri Bledi Klosi, ish-ministri i LSI-së Nasip Naço dhe ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm Bardhyl Kollçaku, i cili pak ditë më parë ka fituar gjyqin me Presidentin dhe Ministrinë e Mbrojtjes për largim të padrejtë nga puna.

Në Korçë, Niko Peleshi, Edlira Bode, Artan Lame, Dhora Dajko, Ilir Pendavinji  

Fier, Gramoz Ruçi, Erion Brace

Gjirokastër, Bledi Çuçi, ish ministrja Mirela Kumbaro, Eriola Brahaj, deputete e opozitës së re që doli nga listat e LSI,

Në Kukës: Safet Gjici, kryetari i bashkisë, aktorja e humorit Arjola Demiri  

Në Shkodër, Ilir Beqaj, prefektja, Majlinda Agoni,  Paulin Sterkaj, si përfaqësues i M.Madhe. Një emër i lakuar, është edhe ai i Megi Ajtyresa, koordinatore për PS Bashkia Shkodër, ndërsa vlet të theksohet fakti se drejtuesi politik i fushatës së 2017- ës Ditmir Bushati, mund të mos jetë pjesë e listës së Shkodrës. 

Në Lezhë, Lindita Nikolla, Eduard Ndreca,

Dibër, Olta Xhaçka,

 

Lista e PD:

Deri tani për Qarkun e Tiranës te Partia Demokratike janë të konfirmuar në listë tetë drejtuesit politik: Jorida Tabaku, Grida Duma, Belind Këlliçi, Albana Vokshi, Aldo Bumçi, Flamur Noka, Alfred Rushaj, Agron Shehaj, gjithashtu dhe kryetari i PD-së Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali Berisha. Gjithashtu në listën e sigurt të PD-së për Tiranën pritet të jenë dhe tre aleatët Fatmir Mediu i PR, Dashamir Shehi i LZHK dhe Shpëtim Idrizi i PDIU-së. Për t'iu bashkuar kësaj liste janë përfolur dhe zëdhënësja e PD-së, Ina Zhupa dhe regjisori Robert Budina i cili njihet si një ndër figurat kryesore në mbrojtjen e kauzës së Teatrit.

Qarkun e Durrësit listën pritet ta udhëheqë nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, ndërsa pas tij pritet të renditet kreu i PAA-së, Agron Duka. Pjesë e sigurt në listën e Durrësit pritet të jetë dhe Oerd Bylykbashi. Në media është përfolur se Basha në listën e Durrësit do të surprizojë dhe me emrin e ish-misit Floriana Garo.

Qarkun e Elbasanit do ta udhëheqë sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi. Pjesë e listët pritet të jetë dhe ish-deputeti Luçiano Boçi , mund të surprizohet gjithashtu dhe emrin e Endri Hasës i cili është përjashtuar nga Komisioni i Vlerësimit.

Qarkun e Shkodrës lista do të kryesohet nga drejtuesi politik i PD-së Helidon Bushati, ndërsa i përfol deri tani për tu renditur pas tij është ish-deputeti Bardh Spahia. Pjesë e listës së Shkodrës është e konfirmuar që do të jetë dhe kreu i PDK-së, Nard Ndoka.

Në Dibër, krahas Xhelal Mziut, i cili është dhe drejtuesi politik i Qarkut, pjesë e listës fituese do të jetë dhe Sali Shehu si përfaqësues i FRD-së. Gjithashtu në këtë qark pritet të rikandidojë dhe Dhurata Çupi.

Në Korçë, lista do të udhëhiqet nga Edmond Spaho, ndërkohë që pas tij prite të renditet Ervin Salianji, edhe pse është një ndër të përjashtuarit e Komisionit të Vlerësimit. Pjesë e listës do të jetë dhe Andrea Mano, i cili dha dorëheqjen si drejtuesi i degës së PD-së Korçë për shkak të kandidimit për deputet, gjithsesi ende nuk është e konfirmuar nëse do të jetë te lista fituese. Në Korçë pjesë e listës fituese mund të jetë dhe kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, i cili prite të zgjedhë mes Qarkut juglindor dhe Vlorës.

Në Vlorë, emri i vetëm që dimë deri tani që do të jetë në listën fituese është drejtuesi politik Bujar Leskaj, por siç e cituam dhe më lart pjesë e listët ndoshta do të jetë dhe kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule.

Also in the Regions of Kukes, Fier, Berat, Lezha and Gjirokastra so far the only names we know are the political leader, Flamur Hoxha, Enkelejd Alibeaj, Tomorr Alizoti, Mark Marku and Tritan Shehu.

Names like Çlirim Gjata, Dorian Teliti, Ivi Kaso, etc. are expected to be part of the winning lists of the Democratic Party. but we still do not know in which districts they will run.

Latest news