Fituesit në “Bafta Film Awards”, 7 çmime shkojnë për “The Favourite”

Filmi ‘The Favourite’ ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards 2019, mbrëmjen e së dielës. Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.

Çmimin ‘Aktorja më e mirë’ e mori Olivia Colman, ndërsa Rachel Weisz mori çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.

Çmimin “Filmi më i mirë’ e mori ‘Roma’ dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në ‘Rhapsody Bohem’.

Fituesit:

The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori

Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori

Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori

Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori

BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori

Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori

Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori

A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori