KRYESORE

Koloneli në Dubai rrëfen si u kap bosi shqiptar i kartelit të kokainës që kontrabandoi qindra tonë drogë në Europë

Koloneli në Dubai rrëfen si u kap bosi shqiptar i kartelit të

Policia e Dubait ka arrestuar Denis Matoshi ose Eldi Dizdarin, një drejtues i bandës shqipfolëse “Kompania Bello”, një sindikatë transnacionale e krimit të organizuar e përfshirë në trafikimin e drogës dhe operacionet e kontrabandës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës me një vlerë të vlerësuar të një rruge në rreth 350 milionë euro.

Dizdari u arrestua në kuadër të operacionit “Los Blancos”, që goditi kartelin shqiptar më të madh të kokainës që është zbuluar deri tani.

Për këtë arrestim, koloneli Saeed Al Qamzi nga Departamenti i Personave në Kërkim në Policinë e Dubait ka treguar për mediat në Dubai se pas informacioneve nga Italia, shqiptari po mbahej në monitorim për çdo lëvizje që bënte.

“Pas shkëmbimit të informacionit me autoritetet italiane, ne identifikuam vendndodhjet e trafikantit të drogës  dhe monitoruam lëvizjet e tij të përditshme dhe e arrestuam sapo morëm konfirmimin”, tha koloneli Al Qamzi, ndërsa shtoi: “Së bashku me kriminalët e tjerë i dyshuari arriti të kontrabandonte dhe transportonte qindra tonë drogë në Evropë përmes porteve detare”.

"Një ekipi oficerësh elitë iu caktua detyra menjëherë pasi shkëmbyen informacionin e nevojshëm me autoritetet italiane dhe Interpol”, tha gjeneral majori Al Mansouri.

 

 

Ditari politik

Të fundit