Ministria e Mbrojtjes reagon për tërmetet në juglindje të vendit

Pas tërmeteve të njëpasnjëshme që tronditën pasditen e sotme juglindjen e vendit, dhe kryesisht qytetin e Korçës ka reaguar Ministria e Mbrojtjes.

Minsitria bën me dije se tërmeti i rënë është me magnitutë 4.7 ballë, me epiqendër 3.4 km ne jugperëndim te Dardhës, Korçë.

Ndërsa, nga raportimet e bëra nga strukturat e Emergjencave Civile te Njësive Vendore, ministria njofton se deri tani nuk ka dëmtime materiale.

Presidenti Meta më herët ka paralajmëruar për një tërmet apokaliptik që do të trondisë Ballkanin, deklaratë që u komentua gjerësisht nga radhët e Partisë Socialiste, që hodhën poshtë pretendimet e tij.