Flash News

Bota

FBI: Koreja e Veriut qëndron pas vjedhjes së kriptove me vlere 100 mln dollarë

FBI: Koreja e Veriut qëndron pas vjedhjes së kriptove me vlere 100 mln

Hakerët koreano-veriorë qëndrojnë pas vjedhjes së aseteve dixhitale në vlerë prej 100 milionë dollarësh nga një firmë amerikane e kriptove vitin e kaluar, tha Byroja Federale e Hetimit (FBI).

Grupet e hakerëve të Koresë së Veriut Lazarus Group dhe APT38 kryen grabitjen kibernetike në firmën e kriptove Harmony qershorin e kaluar, shtoi FBI.

Aktorët kibernetikë të Koresë së Veriut në fillim të këtij muaji përdorën protokollin e privatësisë Railgun për të pastruar më shumë se 60 milionë dollarë Ethereum të vjedhur gjatë grabitjes, një pjesë e të cilit u dërgua te disa ofrues të shërbimeve të aseteve virtuale dhe u konvertua në Bitcoin, sipas FBI.

Harmony, e cila ka selinë e saj në Kaliforni, njoftoi në qershor se hakerët kishin vjedhur 100 milionë dollarë në monedha dixhitale nga ura Horizon, një e ashtuquajtur urë blockchain e përdorur për të lëvizur kriptovalutat midis rrjeteve të ndryshme blockchain.

FBI tha se do të vazhdojë të punojë për të "identifikuar dhe ndërprerë" përpjekjet për vjedhjen dhe pastrimin e kriptomonedhave që mbështesin programet e paligjshme të raketave dhe armëve bërthamore të shtetit sekret.

Koreja e Veriut, e sunduar nga diktatori i gjeneratës së tretë Kim Jong Un, është akuzuar nga zyrtarët e SHBA-së dhe OKB-së për orkestrimin e një fushate të përshkallëzuar të vjedhjes kibernetike për të financuar aktivitetet e saj, duke përfshirë zhvillimin e raketave balistike me rreze të gjatë dhe armëve bërthamore.

Agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut tha në dhjetor se hakerat koreano-veriorë kishin vjedhur rreth 1.5 trilion ëon të Koresë së Jugut (1.2 miliardë dollarë) në asete virtuale gjatë pesë viteve të fundit, duke përfshirë 800 miliardë ëon të Koresë së Jugut (650.5 milionë dollarë) vetëm në vitin 2022.

Firma e analizës së Blockchain Chainalysis tha në një raport të publikuar në janar të vitit të kaluar se vlera e aseteve të vjedhura në sulmet kibernetike të lidhura me Korenë e Veriut u rrit me 40 për qind nga 2020 në 2021.

Burimi: AL Jazzera

Të fundit