Flash News

Bota

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger, arkitekti i fuqishëm i politikës së jashtme të SHBA-së

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare Henry Kissinger,

Ndahet nga jeta në moshën 100-vjeçare ish-sekretari Amerikan i Shtetit Henry Kissinger.

Kissinger, një ish-sekretar amerikan i shtetit dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i cili u arratis nga Gjermania naziste në rininë e tij për t'u bërë një nga figurat më me ndikim dhe më kontroverse të politikës së jashtme në historinë amerikane, ka vdekur  në shtëpinë e tij në Konektikat.

CNN shkruan se ai ishte sinonim i politikës së jashtme amerikane në vitet 1970. Mori një çmim Nobel për Paqen për ndihmën në rregullimin e përfundimit të përfshirjes ushtarake të SHBA-së në Luftën e Vietnamit dhe vlerësohet me diplomacinë sekrete që ndihmoi Presidentin Richard Nixon të hapte Kinën komuniste ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit, e theksuar nga vizita e Nixon në vend në 1972 .

Por ai u kritikua nga shumë njerëz për bombardimin e Kamboxhias gjatë Luftës së Vietnamit që çoi në ngritjen e regjimit gjenocidal të Kmerëve të Kuq dhe për mbështetjen e tij për një grusht shteti kundër një qeverie demokratike në Kili.

Në Lindjen e Mesme, Kissinger kreu atë që u bë e njohur si "diplomacia e anijes" për të ndarë forcat izraelite dhe arabe pas pasojave të Luftës së Yom Kipurit të vitit 1973. Qasja e tij "detente" ndaj marrëdhënieve SHBA-Rusi, e cila ndihmoi në zbutjen e tensioneve dhe çoi në disa marrëveshje për kontrollin e armëve, udhëhoqi kryesisht qëndrimin e SHBA-së deri në epokën e Reganit.

Por shumë anëtarë të Kongresit kundërshtuan fshehtësinë e qasjes Nixon-Kissinger ndaj politikës së jashtme dhe aktivistët e të drejtave të njeriut sulmuan atë që ata e panë si neglizhencë të të drejtave të njeriut nga Kissinger në vende të tjera. Asnjë çështje nuk e komplikoi më shumë trashëgiminë e Kissinger-it sesa Lufta e Vietnamit. Kur Nixon mori detyrën në vitin 1969 - pasi premtoi një "plan sekret" për t'i dhënë fund luftës - rreth 30,000 amerikanë ishin vrarë në Vietnam.

Pavarësisht përpjekjeve për të zhvendosur më shumë përgjegjësi luftarake te qeveria e Vietnamit të Jugut, përfshirja amerikane vazhdoi gjatë gjithë administratës së Nixon - kritikët akuzuan Nixon dhe Kissinger për zgjerim të panevojshëm të luftës - dhe angazhimi i SHBA përfundoi me rënien e Saigonit në 1975 dhe më shumë se 58,000 amerikanë humbën jeten.

Në një vendim shumë të diskutueshëm, Kissinger ndau Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1973 me homologun e tij vietnamez verior Le Duc Tho për marrëveshjet e paqes të Parisit të atij viti; duke përmendur mungesën e paqes aktuale në Vietnam, Tho nuk pranoi dhe dy anëtarë të komitetit të Nobelit dhanë dorëheqjen në shenjë proteste për çmimin.

Megjithëse epoka e tij si një arkitekt i fuqishëm i politikës së jashtme të SHBA-së u zbeh me rënien e Nixon në mes të skandalit të Watergate, Kissinger vazhdoi të ishte një lëvizës dhe tundues i pavarur, mendimet e të cilit mbi diplomacinë gjetën gjithmonë një vesh.

Kissinger gjithashtu tërhoqi vëmendjen përtej sferës së diplomacisë ndërkombëtare. Ai kryesoi sondazhin "Njeriu më i admiruar" i Gallup tre vjet me radhë në vitet 1970 dhe jeta e tij personale, paraqitjet publike dhe netët në klubin e famshëm Studio 54 të Nju Jorkut dikur tërhoqën tituj të rregullt.

Gjëja e bukur e të qenit njeri i famshëm është se nëse i mërzit njerëzit, ata mendojnë se është faji i tyre”, tha ai dikur.

Kissinger ka lënë pas gruan e tij, Nancy, dy fëmijë nga martesa e tij e parë, Elizabeth dhe David, dhe pesë nipër e mbesa.

Përvoja e Holokaustit formësoi botëkuptimin
I lindur më 27 maj 1923, në Furth, Gjermani, Kissinger, i cili ishte hebre, iku nga persekutimi nazist dhe erdhi në Shtetet e Bashkuara në 1938.

"Rreth gjysma e njerëzve me të cilët shkova në shkollë dhe rreth 13 anëtarë të familjes sime vdiqën në kampet e përqendrimit," kujtoi një herë Kissinger.

 

Të fundit