Flash News

Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Një zyrtar rus vizitoi pjesët e pushtuara të Ukrainës juglindore dhe përshkroi planet për të marrë kontrollin e infrastrukturës jetike atje, pjesë e një shtytjeje për të rusifikuar territorin e pushtuar.

■ Rezistenca e fortë i ka detyruar trupat ruse të luftojnë në formacione më të vogla në Ukrainën lindore, tha një zyrtar i Pentagonit.

■ Putin duket se po ndëshkon komandantët e lartë për gabime ushtarake, thuhet në një raport britanik.

■ Senati i SHBA miratoi një paketë ndihme prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën.

■ Lufta po shkakton uri në Afrikë. Bllokada e Rusisë në vijat bregdetare jugore të Ukrainës ka penguar eksportin e miliona tonëve drithë.

■ Kremlini ka përdorur dorëzimin masiv të ushtarëve në një fabrikë çeliku në Mariupol për propagandë, duke i portretizuar ata si terroristë dhe kriminelë nazistë të luftës.

■ Kryeministri Viktor Orban thotë se embargoja e propozuar e BE-së ndaj naftës ruse do të shkatërronte ekonominë e vendit të tij. Pjesërisht, është një konsideratë financiare: Hungaria ka bërë fitime të mëdha nga nafta e lirë. Mbajtja e tubacioneve të hapura siguron që çmimet e energjisë të mbeten të ulëta, një premtim që Orban u bëri votuesve të tij.

■ Gerhard Schröder-it - një ish-kancelar gjerman, aleat i Putinit dhe lobist i mirëpaguar për energjinë ruse - do t'i hiqen privilegjet me vlerë 400,000 euro që i takojnë ish-zyrës së tij.

■ Juan Carlos, ish-monarku, është kthyer në Spanjë për herë të parë që kur u largua nga vendi gati dy vjet më parë mes hetimeve për mashtrim. Kthimi i tij i shkurtër nga Abu Dhabi, ku ai tani jeton, vjen pasi prokurorët në Spanjë dhe Zvicër hoqën dorë nga akuzat për mashtrim, në lidhje me nje ryshfet rreth 100 milionë dollarësh per një kontratë hekurudhore të shpejtësisë së lartë në Arabinë Saudite.

■ SHBA ka tejkaluar një milion vdekje të regjistruara nga Covid, totali më i lartë i njohur në botë.

■ Hakerët kinezë të sponsorizuar nga shteti kërkuan të vidhnin të dhënat e mbrojtjes ruse, sipas një raporti të ri.

■ Izraeli mund të përballet me zgjedhjet e tij të pesta në tre vjet: Opozita tani ka një shumicë prej dy vendesh në Parlament.

■ Aksionet globale ranë të enjten, pas ditës më të keqe të Wall Street në gati dy vjet.

■ Oklahoma së shpejti mund të ndalojë pothuajse të gjitha abortet.

■ Australia do të mbajë zgjedhje kombëtare të shtunën. Rreth 25 kandidatë të pavarur, shumica prej tyre gra që predikojnë reforma pragmatike, po bëjnë presion për të rinovuar demokracinë e vendit.

 

Të fundit