Flash News

Bota

Presidenti i KiE takon sot Xi Jinping për të përcaktuar raportet Europë-Kinë në të ardhmen

Presidenti i KiE takon sot Xi Jinping për të përcaktuar raportet

Evropa po bëhet gjithnjë e më e varur nga Kina për tregtinë dhe shumë nga kompanitë e saj kryesore janë të etur për të investuar në ekonominë e dytë më të madhe në botë, pavarësisht nga ndërprerja e shkaktuar nga bllokimet e Covid.

Por një marrëdhënie e përkeqësuar me një Pekin gjithnjë e më të paparashikueshëm dhe rritja e tensionit gjeopolitik ka bërë që disa zyrtarë të BE-së të shqyrtojnë nëse blloku duhet të fillojë të zvogëlojë apo zgjerojë bashkëpunimin me Kinën.

Këto “përllogaritje” do të bëjë presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, gjatë vizitës së sotme në Pekin, ku do të takojë liderin kinez Xi Jinping.

Shumë gjëra kanë ndodhur që nga hera e fundit që një president i BE-së, i emëruar nga udhëheqësit e 27 shteteve anëtare të BE-së u takua personalisht me Xi katër vjet më parë.

Pandemia e Covid-19, pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe sanksionet mes Kinës dhe ligjvënësve të BE-së kanë tensionuar marrëdhëniet që atëherë. Shtetet e Bashkuara, të cilat vendosën kontrolle mbi eksportet e gjysmëpërçuesve në Kinë në tetor, thuhet se po ushtrojnë presion mbi Evropën për të adoptuar një linjë të ngjashme të ashpër.

Zëdhënësi i Michel, Barend Leyts, tha në një deklaratë javën e kaluar se vizita e Michel ofron një "mundësi në kohë" për Evropën dhe Kinën që të angazhohen në çështje me "interes të përbashkët". Ai nuk specifikoi se cilat tema do të diskutohen.

Por disa brenda Evropës po rriten të kujdesshëm ndaj marrëdhënieve të ngushta me Kinën. Blloku është djegur keq këtë vit nga mbështetja e tij historike tek Rusia si furnizuesi kryesor i saj i energjisë dhe diversifikimi ka ngritur axhendën politike.

Të dyja palët kanë investuar shumë në partneritetin e tyre. Vlera totale e tregtisë së mallrave midis Kinës dhe Evropës arriti në 696 miliardë euro (732 miliardë dollarë) vitin e kaluar, me gati një të katërtën në rritje nga viti 2019.

Kina ishte destinacioni i tretë më i madh për eksportet e mallrave të BE-së, duke zënë 10% të totalit, sipas të dhënave të Eurostat. Kina është burimi më i madh i importeve në Evropë, duke zënë 22% në 2021.

Lidhjet ekonomike midis Brukselit dhe Pekinit, edhe pse reciprokisht të dobishme, janë prishur në mënyra të tjera vitet e fundit.

Vitin e kaluar, investimet direkte kineze në Bashkimin Evropian ranë në nivelin e dytë më të ulët që nga viti 2013, vetëm pas vitit 2020, sipas analizës nga Rhodium Group, një firmë kërkimore. Ajo ka rënë pothuajse 78% që nga viti 2016.

Burimi: CNN

Të fundit