Flash News

Bota

Zelensky: Situata e Donbasit "jashtëzakonisht e vështirë", Rusia s’do të marrë rezultat

Zelensky: Situata e Donbasit "jashtëzakonisht e

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se "situata në Donbas është jashtëzakonisht e vështirë", pasi ushtria ruse ka përshkallëzuar sulmet në Slovyansk dhe Severodonetsk gjatë ditëve të fundit.

"Forcat e Armatosura të Ukrainës po e pengojnë këtë ofensivë. Çdo ditë që mbrojtësit tanë heqin dorë nga këto plane sulmuese të Rusisë, duke i prishur ato, është një kontribut konkret në afrimin e ditës kryesore.

Asnjë sulm rus; as me raketa në rajonin Rivne, as me artileri në rajonin e Kharkiv apo Sumy, as nga të gjitha armët e mundshme në Donbas, nuk do t'i japin Rusisë ndonjë rezultat”, tha Zelensky.

Të fundit