Flash News

Ditari i Opozitës

Deklarata e Vuçiç ndaj Kurtit, reagon Lulzim Basha

Deklarata e Vuçiç ndaj Kurtit, reagon Lulzim Basha

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit e quajti kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin  “terrorist llumi”.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Basha shkruan se kjo gjuhë urrejtjeje është e papranueshme dhe dëshmon se lidershipi serb nuk është ndarë nga e kaluara.

“Gjuha e urrejtjes ndaj kryeministrit të Kosovës nga presidenti i Serbisë është e papranueshme. Ajo dëshmon se lidershipi serb nuk është ndarë nga e shkuara.

Kosova është shtet i pavarur dhe askush nuk mund t’i imponohet me gjuhën e dhunës. Është koha që serbët e Kosovës të shohin drejt së ardhmes dhe mirëqenies, e të mos pranojnë keqpërdorimin e tyre për llogaritë politike të së shkuarës fatkeqe”, shkruan Basha.

Të fundit