Flash News

E-TJERA

“Mirë se vini në Britani! Daily Mail: Shqiptarët mburren me foto para ‘Syrit të Londrës’ pak ditë pasi mbërrijnë ilegalisht me varka

“Mirë se vini në Britani! Daily Mail: Shqiptarët mburren me

Emigrantët e paligjshëm shqiptarë që kalojnë me gomone kufirin që lidh Francën me Anglinë janë kthyer në problem serioz për organet ligjzbatuese në Britaninë e Madhe.

Media e njohur britanike ‘Daily Mail’ shkruan se si shqiptarët rrezikojnë jetën duke kaluar me varka në tonë angleze nga Franca, ndërsa vetëm pak ditë pas mbërritjes pozojnë me foto në rrjetet sociale para monumenteve dhe zonave të njohura në Angli.

Pjesë nga artikulli:  

Emigrantët shqiptarë kanë shpërndarë foto në rrjetet sociale duke pozuar para monumenteve të Londrës vetëm disa ditë pasi kaluan kanalin me varka të vogla.  Një migrant madje bëri një selfie teksa ishte në një bordin e një varke, përpara se të shfaqej në një restorant në Londër dhe gjashtë ditë pas kalimit të tij, duke buzëqeshur në urën Ëestminster me Syrin e Londrës në sfond. 

Një shqiptar i dytë përshkroi udhëtimin e tij nga një autobus në Kukës, në Shqipërinë veriore, në një hotel të klasit Premier në Francë dhe pas udhëtimit me varkë - duke pozuar në Londër.

Telegrafi gjeti gjithsej pesë shqiptarë që kishin regjistruar udhëtimet e tyre në TikTok.  Njëri tha se kishte qenë në det për 10 orë pasi 'filloi udhëtimin nga një vend ku policia [franceze] nuk ishte e pranishme'. 

Ai pretendoi se kishte paguar 3,500 £ për kalimin dhe kaloi 24 orë duke u intervistuar nga zyrtarët e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të lirohej.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se “Kompanitë e mediave sociale, si TikTok, kanë një përgjegjësi morale për të ndërmarrë veprime të menjëhershme për të hequr këto postime të rrezikshme dhe të papërgjegjshme dhe për të ndaluar në radhë të parë përmbajtjet që promovojnë aktivitete të paligjshme dhe kriminale që të ngarkohen në platformat e tyre. 

Shqiptarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe po shqyrtohen nga shërbimet e sigurisë mes shqetësimeve të përhapura për përfshirjen në krimin e organizuar.

Numrat në rritje nga shteti ballkanik janë në listën e prioriteteve të shërbimeve të sigurisë', tha një burim.

Ndërsa trafikantët e njerëzve shfrytëzojnë kufijtë e Britanisë, emigrantët shqiptarë u bënë kombësia më e madhe që mbërrinin përtej Kanalit në gjashtë muajt e parë të këtij viti - duke kapërcyer irakenët, iranianët, sirianë dhe afganë.

Të dhënat treguan se 2,165 shqiptarë mbërritën në atë periudhë - por që nga fillimi i korrikut numri mendohet të jetë rritur në 6,000.

Nga java e ardhshme, policia shqiptare do të punojë së bashku me oficerët e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar në Dover.

  

Të fundit