Flash News

E-TJERA

VOA: The international community is worried about Tahir's release

VOA: The international community is worried about Tahir's release

In Albania, former interior minister Saimir Tahiri will spend the rest of his sentence at home, and no longer in prison. The decision was taken today by the Court of Elbasan. The former minister was sentenced to 3 years and 4 months in prison, under the charge of "abuse of duty".

According to the Court, the decision to serve the sentence in the apartment was taken because he has less than two years of imprisonment left, while his wife has a health problem that does not allow her to take full care of her minor children. According to the sources of the Voice of America, representatives of the international community have expressed concern with today's decision.

From today, former Interior Minister Saimir Tahiri will spend the remaining 20 months of his sentence in his apartment. After the decision of the Elbasan Court, under whose jurisdiction is the Lushnja prison where he was serving his sentence, lawyer Maks Haxhia, who has defended the former minister, explained that his client met all the conditions provided by law, since he was dangerous the low social status of the crime for which he is accused, the low risk he presents as a person, the fact that he has less than two years of his sentence left (20 months in prison), that he has minor children in his care, and that the wife has health problems that do not allow her to take care of the children.

"There is an act of medical and legal expertise, which proves that the wife suffers from an illness, which in moments of crisis, makes it impossible for her to serve the children", declared Mr. Haxhia.

The former Minister of the Interior is forced to maintain contact with the Probation Service, and according to the Court's decision, he can move from the apartment only "to meet the necessary family needs when the Probation Service agrees".

In February of last year, after a long judicial odyssey, Mr. Tahiri was sentenced by the Special Court of Appeal, which upheld the decision taken in 2019 by the then Serious Crimes Court, but with the change that the sentence he would have to serve it in prison and not on probation.

Gjykata riformuloi në “Shpërdorim detyre”, akuzat e rënda të ngritur nga Prokuroria e posaçme, sipas së cilës ish ministri duhej të vuante 12 vite burg për “Trafik i narkotikëve kryer në bashkëpunim në formën e grupit të struktuar kriminal”; “Pjesmarrje në grup të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal”.

Vendimi i sotëm i Gjykatës së Elbasanit për Tahirin, sipas burimeve pranë përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtar, në Tiranë, është pritur me shqetësim prej tyre, e për këtë arsye po kërkojnë dokumentat e procesit. Ambasadorja amerikane në Tiranë, përmes një postimi në rrjetin social Twitter shkruante se: "Shumë zhgënjyese të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në sistemin e drejtësisë në Shqipëri".

Edhe opozita nga ana e saj u shpreh me nota kritike, duke e konsideruar “një turp të drejtësisë dhe si një nxitje për thellimin e korrupsionit dhe abuzimit me pushtetin”, siç u shpreh në një deklaratë, kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Demokratike Gazmend Bardhi.

Sipas tij “lirimi para kohe me kusht i tij është një tallje e drejtësisë me drejtësinë. Ndërsa qytetarët shqiptarë presin nga drejtësia e re ti jepet fund pandëshkueshmërisë, zyrtarët e lartë të korruptuar përfitojnë nga vendime gjyqësore thellësisht politike, që i shndërrojnë dënimet e tyre në qesharake”.

Ish ministri i Brendshëm u vu nën hetim nëntorin e vitit 2017, pasi autoritetet italiane goditën organizatën e vëllezërve Habilaj. Në përgjimet e kryera, emri i zotit Tahiri përmendej disa herë në bisedat mes trafikantëve. Prokuroria kërkoi me urgjencë arrestimin e tij, por shumica e majtë, refuzoi kërkesën duke pretenduar se ajo nuk kishte paraqitur asnjë prove.

Në maj të vitit 2018, zoti Tahiri dha dorëheqjen nga mandati i deputetit. Menjëherë më pas prokuroria kërkoi sërish arrestimin e tij. Zoti Tahiri kaloi një periudhë të shkurtër në arrest shtëpie, derisa më pas Gjykata e Apelit lejoi hetimin e tij në gjendje të lirë, hetim i cili u mbyll në vitin 2019.

The case against him is still awaiting the expression of the Supreme Court, after the appeal made both by the Prosecutor's Office, which insists on its accusations, but also by the former minister himself, who has described the decision of the Special Appeal as "scandalous". . VOA

 

Latest news