Flash News

POLITIKOFF

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Located on the picturesque coast of Montenegro, the charming city of Herceg Novi is a call to the traveler-lovers who are looking for an extraordinary retreat. And within this coastal treasure lies Portonovi - a resort of luxury, beauty and tranquility that enchants you.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by donche (@donalertt)

Ndërsa u nisëm me stacionin që shumë e konsiderojnë si "destinacionin idilik", ishim të përgatitur të kënaqeshim me një përvojë që ishte e re për secilin prej nesh.  Në përqafimin piktoresk të ujërave të kaltra dhe peizazheve të zhvilluara, shtrihet si një perlë magjepsëse: Herceg Novi. Sa më shumë i afrohemi kësaj perle bregdetare, aq më shumë tërhiqemi nga harmonia magjepsëse e natyrës dhe historisë, e ndërthurur si një simfoni bukurie.

Në këtë artikull, nuk do flasim vetëm për bukurinë e "Portonovit" por do 'gërmojmë' dhe do ju pasqyrojmë detaje joshëse të një vendi që është i lakmuar dhe ofron luks, një sërë aktivitetesh rekreative dhe akomodime me 5 yje! Por, çfarë është dhe më e rëndësishmja: eksperiencë të jashtëzakonshme të kuzhinës së Malit të Zi.

I vendosur përgjatë brigjeve të qeta të Gjirit të Bokës, Portonovi është një bukuri e rajonit, e pacenuar, me male madhështore dhe ujërat e kaltra të detit Adriatik në të cilin duket reflektimi i diellit.  Një përvojë të klasit botëror që kombinon peizazhe natyrore mahnitëse, çdo aspekt i Portonovit pasqyron elegancë dhe sofistikim. Ndërsa arkitektura dallon për përzierjen harmonike të ndikimeve tradicionale të dizajnit bashkëkohor dhe tradicional malazez.

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Që në momentin që arrini në Portonovi, do vëreni deri në detaj vëmendje të një luksi të rafinuar. Dhomat, suitat luksoze dhe rezidencat dhe vilat private janë të projektuara për të ofruar komoditetin që ju nevojitet.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by donche (@donalertt)

 Të gjitha këto ambiente, janë të pajisura me orendi elegante, pajisje moderne dhe me pamje vërtetë magjepsëse. Këdo të zgjidhni, vilën me pishinë private apo një dhomë me pamje nga gjiri, do të jeni i lumtur. Qetësia dhe kënaqësia që do merrni mbrapsht do jetë e paharrueshme.

Resorti përmban një plazh privat, ku mund të shijoni rrezet e diellit dhe të shijoni përplasjen e butë të dallgëve. Për ata që duan të shijojnë relaks në 100 %, qendra SPA dhe Wellness ofrojnë një vend të shenjtë qetësie, duke ofruar një sërë trajtimesh dhe terapish rinovuese.

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Në Portonovi, do të keni mundësinë të përjetoni dhe kuzhinën malazeze. Resorti njihet për përzgjedhje të larmishme restorantesh dhe baresh, duke ofruar një ndërthurje të shijeve ndërkombëtare dhe gastronomisë lokale. Portonovi ofron një shkrirje e këndshme e shijeve të ndikuar nga traditat mesdhetare, ballkanike dhe otomane: ushqime të freskëta deti, produkte me burime vendase dhe mish të pjekur në skarë. Mos humbisni të provoni pjatat tradicionale si Njeguški pršut (proshutë e tymosur), kaçamak (pjatë me miell misri dhe djathë) dhe specialiteti i famshëm i ushqimeve të detit, rizoto e zezë.

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Sigurisht, siç është tradita ballkanase, edhe malazezët janë të njohur për mikpritjen e tyre të ngrohtë dhe natyrën miqësore. Do të gjeni një atmosferë mikpritëse dhe mirësi të vërtetë kudo që të shkoni, duke e bërë qëndrimin tuaj edhe më të këndshëm.

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

For those who want to experience more than that, Portonovi also offers you the opportunity to explore the bay with a sailing excursion or take part in various water sports or hiking. 

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Portonovi represents a perfect blend of opulent luxury and the surrounding natural environment. Every aspect of this paradise has been meticulously crafted, ensuring that beauty is evident in even the smallest details. It serves as a sanctuary where you can relax and create cherished memories that will stay with you forever. 

A coastal symphony: Discovering Portonov's timeless beauty

Portonovi is an exquisite sanctuary that offers an elevated and sophisticated experience, offering a peaceful retreat for relaxation. Moreover, it acts as a gateway to the fascinating wonders of Herceg Novi. 

Latest news