Flash News

Rajoni

KFOR: Criminal groups were hiding behind Serbian protesters in the north

KFOR: Criminal groups were hiding behind Serbian protesters in the north

A spokesman for the NATO-led peacekeeping forces in Kosovo said on Friday that several criminal groups were behind the May 29 protests in the northern municipality of Zvecan in which 30 KFOR members were injured during clashes with groups of Serbs.

"During the protest, many members of KFOR were injured by stone throwing, improvised explosive devices and the use of weapons. It was clear that people were trying to protest in a peaceful way, but it was also clear that there were some criminal groups hiding behind them that were trying to attack KFOR troops," said spokesman Andrea Gallieni at a press conference in Pristina.

NATO has decided that 700 additional troops will join peacekeepers in Kosovo after the May 29 violence.

"They will stay in Kosovo until it is deemed necessary. It is a preventive measure just to make sure that KFOR has all the means and possibilities to deal with the situation, where any event can escalate due to the security situation, but at the moment it is quite unstable", said spokesman Gallieni.

Both sides, he said, must bear responsibility, one for making decisions without taking into account the level of security and the other side to react to the violent actions that have been seen among the protesters.

"It is important and essential that everyone refrain from rhetoric, because at this moment only dialogue between the parties should be seen as the only way to resolve the situation. KFOR's task is to ensure the conditions for dialogue mediated by the European Union to move forward and find a solution to this problem," he said.

It has already been two weeks since the beginning of the protests in the north of Kosovo after the decision of the government in Pristina to send to the municipal offices in the north the Albanian mayors who emerged from the elections of April 23, which were boycotted by the Serbian parties.

Western diplomats have been trying to urge the sides to reduce tensions. Kosovo is being asked to withdraw special police units and mayors from their offices in the Serb-majority north, while Serbia exerts its influence to remove the protesters and ensure the participation of Serbs in the new elections. possible in the area, without conditions.

The President of Serbia, Aleksandar Vučić, told the news agency "Reuters" today that Kosovo should not organize new elections for mayors of municipalities in its north until more autonomy is given to the ethnic Serbs.

“Ne flasim çdo ditë me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova dhe besoj se ata janë të përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe se e dëshirojnë atë, siç dëshmohet nga sjellja e tyre ndaj trupave të KFOR-it. E vetmja gjë që duket se kërkojnë, për mendimin tim, është largimi i kryetarëve fiktiv, disa prej të cilëve në disa komuna nuk kanë marrë as pesë vota, si dhe tërheqja e forcave të posaçme të policisë së Kosovës”, tha ai.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i tha agjencisë së lajmeve “Associated Press” se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian po tregojnë njëanshmëri kundrejt Kosovës dhe tolerancë ndaj sic tha, regjimit autoritar të Serbisë.

“Dhe ka disa sfida sepse të dërguarit e posaçëm, vijnë te ne me kërkesa të palës tjetër. Pra, kjo nuk është më shumë e dyanshme. Dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm sepse e dimë se çfarë dëshiron Serbia. Serbia do që Serbia e Madhe nën emrin e botës serbe, të vazhdojë të marrë para nga Bashkimi Evropian, gaz dhe armë nga Federata Ruse, investime të lira nga Kina dhe tolerancë amerikane gjatë gjithë rrugës”, tha kryeministri Kurti.

Diplomatët kanë paralajmëruar pasoja për palët në qoftë se nuk ndërmarrin hapa për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës, hapjen e mundësisë për mbajtjen e zgjedhjeve të reja dhe kthimin në tryezën e bisedimeve.

Ambasadori amerikan në Beograd Christopher Hill, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se vendet perëndimore e kanë bërë të qartë se Kosova do të përballet me pasoja për shkak të zhvillimeve në veri të vendit, duke theksuar se problemet janë me kryeministrin Albin Kurti dhe qasjen e tij ndaj kërkesave për uljen e tensioneve duke tërhequr njësitë e posaçme të policisë dhe kryetarët e komunave nga veriu.

“Por mendoj se zoti Kurti është informuar plotësisht nga ambasadori ynë në Prishtinë, nga zoti Lajçak dhe zoti Escobar, se do të duhet të bëjë disa ndryshime nëse dëshiron të na ketë ne mik dhe partner. Nuk mbaj mend të kem parë ndonjëherë ndarje kaq të thella në marrëdhëniet ndërmjet Prishtinës dhe Uashingtonit”, tha ambasadori Hill.

Të dërguarit e posaçëm amerikan dhe evropian Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak të cilët gjatë javës qëndruan në Prishtinë dhe në Beograd nuk ishin në gjendje të njoftonin ndonjë përparim për zgjidhjen e situatës në veri të Kosovës.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano në një deklaratë për mediat tha se diskutimet e zotit Lajçak “ishin shumë të vështira, veçanërisht në Prishtinë. Kjo vizitë e fundit konfirmoi se palët vazhdojnë të kenë qëndrime thelbësisht të kundërta për shumë çështje”.

Ai tha se bisedimet do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim për arritjen e një marrëveshjeje dhe shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell po këshillohet me vendet anëtare të bllokut.

"The EU asks both parties to be constructive and ready for compromises, and we must see positive steps, especially from Kosovo, to ease the tensions in the north of Kosovo very soon. If the parties fail to act, the EU is ready to take decisive measures that will affect our relations," said spokesman Stano. VOA

 

Latest news