Jetonte në fshatin në kufij mes Shqipërisë dhe Greqisë, aktorja e hollivudiane tregon për historinë prekëse të familjes

Aktorja hollivudiane Rita Wilson ka treguar për herë të parë në një postim në Instagram historinë prekëse familjare.

Në Ditën e Nënës, ajo i dedikoi një postim të gjatë gjyshes së saj të ndjerë, ku shpjegonte se si u arratisën nga malet:

Nëna ime. Ajo e humbi babanë kur ishte 4 vjeçe dhe jetoi në fshatin e saj në kufij mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kur gjatë luftës gjërat u bënë serioze, nëna e saj vendosi të arratisej nga fshati mes malit që ndanë dy shtetet. Gjyshja ime u detyrua ta bënte këtë gjë, të ecte mes natës nëpër mal, e rrezikuar nga momenti në moment që të vritej e të humbte çdo gjë. Çfarë kuraje që kishte?! Njësoj si nëna ime. Ajo ishte e qeshur, e lezetshme na bënte të qeshnim me shakatë e saj. Kurrë s`mësoi të ngiste biçikletën apo të notonte, gatuante për ne, na lante rrobat, na donte neve. Thurte çdo gjë me dorë. Edhe një fetë buke me gjalpë, një vezë e skuqur apo një sanduiç shijonte më shumë nga duart e saj. Më mungon shumë.

Rita ka qenë pjesë e shumë filmave si “My Big Fat Greek Wedding”, “Mama mia” e shumë të tjerë.

 

View this post on Instagram

 

My mom. She lost her father when she was four years old and for the next fifteen years she lived in her village on the border of Greece and Albania. When things got serious during the war, her mother decided they should escape from their village into GREECE by climbing the mountains that divided the two countries. Due to circumstances, my mom had to make that journey by herself, in the dead of night, risking being shot, and leaving everything she owned behind. What courage she had. As my mom, She was funny, kind, could not tell a joke, made us laugh, knew a hit song on the radio when she heard one, never learned to swim or ride a bike, cooked all of our meals, sewed our clothes, loved us. She could crochet and knit anything. Even a peanut butter and jelly sandwich or a scrambled egg tasted better when she made it. I miss her everyday but as a dear friend once said to me, “The conversation continues.” Happy Mother’s Day. 🌸💕🌸 #happymothersday

A post shared by Rita Wilson (@ritawilson) on