Ju flet Qeveria!

Marsel Lela

Pas një vale të gjatë përplasjesh me gazetarët, mbylljes apo ‘transferimit’ të disa programeve televizive për shkak të tonit të tyre kritik ndaj qeverisë, si dhe bojkotit nga e majta dhe e djathta, u krijua ideja se muri ndaj fjalës së lirë nuk kishte ku të shkonte më i lartë. Por një lajm i tri ditëve më parë i Policisë së Shtetit tregoi se seria e fundit e ‘blloqeve’ mbi këtë mur nuk ishte vënë akoma.

Policia e Shtetit njoftoi një dalje për mediat, lidhur me aplikimet dhe testimin e të rinjve për Patrullë të Përgjithshme. Deri këtu shkon normalja në këtë njoftim, pasi në fjalinë e dytë lexuesi përballet me diçka groteske. Policia e Shtetit njoftonte  lidhjen në rrjetet sociale të drejtorit të Kolegjit Policor, Ylli Vasili, jo vetëm në FB-në e institucionit të policisë, por edhe përmes ERTV-së, televizionit online të kryeministrit Edi Rama.

Është e pashmangshme që kjo mos të të sjellë ndërmend kohën kur shqiptarët ‘laj, thaj’ një TVSh kishin, ku shikonin me orar atë që u diktonte partia. Ky televizion duket se është zëvendësuar sot nga media personale e Ramës, meqë prej saj transmetohen çdo ditë qëndrimet politike të qeverisë ndaj çështjeve më të rëndësishme, kritikat ndaj opozitës dhe ‘armiqve’ të brendshëm dhe të jashtëm, arritjet e saj, e së fundmi edhe ngjarjet e rëndësishme të institucioneve shtetërore që kanë të bëjnë drejpërdrejt me qytetarët.

“Ju flet Tirana, po japim lajmet!” Ata që janë mbi të tridhjetat e kujtojnë mjaft mirë këtë ‘parullë’ që hapte çdo edicion informativ në të vetmen media të Shqipërisë komuniste, Radio Televizionin Shqiptar.

Njëjtë si ERTV, edhe RTSH e asaj kohe transmetonte qendrimet politike, arritjet e socializmit, luftën e klasave dhe gjithëfar i leverdiste aparatit të propagandës shtetërore. Përveç ‘të guximshmëve’ që sajonin antena me kanaçe për të parë ‘jugosllavin’ apo stacionet italiane, të tjerët hanin ‘groshën’ e përditshme që ua servirte Tirana. “Tiranën, Tiranën, se të tjerat…”.

Leximi i raportit të OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet vendore të 30 qershorit ishte i të njëjtës traditë. Edhe pse raporti fliste për zgjedhje me njëmijë probleme, trubadurët e  qeverisë thonin të kundërtën. Ata i thurnin hosanara këtij raporti, ndërsa ERTV i transmetonte Live.

Edicionet kryesore të ditës ishin ato ku ‘folës’ qenë ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, që citonte nga raporti vetëm pikat ku fajësohej opozita, duke shmangur krejtësisht çështjet kyçe të 30 qershorit.

Edicioni tjetër niste me ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ‘recitonte’ një tekst ku akuzone kreun e PD-së Lulzim Basha dhe opozitën për shkatërrim të imazhit të vendit.

Kështu, duket se qeveria e ka krijuar median e saj. Një media pa gazetarë përballë, pa pyetje të sikletshme, vetëm me një kamera, një lap top dhe një skript përpara, që funksionarët e lartë të shtetit të ndihen rehat për të ‘bilbilosur’ atë që u dikton partia.

Nga ana tjetër, media e vërtetë, është sot në pikë të hallit për shumë arsye.

Ndërsa media tkurret përditë nën peshën e frikës dhe pasigurisë, media qeveritare me qendër në kompjuterin e kryeministit Edi Rama fiton sa më shumë terren, duke ftuar shqiptarët të shohin në ekranin e saj arritjet e qeverisë.