Kinematografia në zi, ndahet nga jeta aktori 59-vjeçar

Aktori me famë botërore, Reg E. Cathey, është ndarë nga jeta ditën e djeshme në moshën 59-vjeçare Sipas “The Guardian”, mësohet se shkak për vdekjen ka qenë një sëmundje e rëndë në mushkëri.

Aktori është cilësuar si mjeshtër aktrimi dhe numëron disa role të suksesshme.

Filmi i cili i dha njohjen më të gjerë ishte “House of Cards”, në rolin e ‘Freddy Hayes’ me të cilin ka marrë edhe çmime në ‘Emmy’. Shumë artistë kanë shprehur ngushëllimet dhe vlerësimet e tyre nëpërmjet postimeve të bëra në rrjetet e tyre sociale.