Flash News

Kosova

Akuzat ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së, kërkesa e Speciales: Gjykimi ndaj Thaçit e të tjerëve të mos nisë më vonë se shtatori i 2021

Akuzat ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së, kërkesa e Speciales:
Foto Ilustruese/ Thaçi në Hagë

Zyra e Prokurorit në Dhomat e Specializuara ka bërë me dije se shtatori i 2021 është afat tepër i vonë për të nisur gjykimi kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kështu thuhet në një parashtresë të kryeprokurorit Jack Smith, publikuar këtë të martë, referuar faktit se kur duhet të nisë gjykimi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit.

Madje theksohet se ky gjykim duhet të nis verën e 2021 dhe jo më vonë se shtatori.

”Mbrojtja duhet të ketë mundësi për t’u përgatitur për gjykim por duke pasur parasysh atë që ka ofruar mbrojtja, dhe kjo duhet të marrë muaj, jo vite. Për këtë arsye, kryeprokurori njofton që gjykimi të fillojë këtë verë, dhe jo më vonë se muaji shator 2021”, shkruhet në njoftim, raporton Klan Kosova.

Në seancën e parë statusore mbrojtja e të akuzuarve kishte kundërshtuar këtë qëndrim duke thënë se atyre u duhet më shumë kohë për t’u përgatitur për rastin.

Disa prej tyre kishin përmendur vitin 2022 si më të favorshmin për përgatitjet lidhur me rastin, për të nisur gjykimi.

Ditari politik

Të fundit