Kura natyrale për të qetësuar ankthin

Shumë persona në botë po vuajnë nga ankthi dhe shkaqet janë të shumta. Ndonjëherë thjesht ndiheni tepër të stresuar ose tepër në ankth, dhe nuk keni pse i drejtoheni ilaçeve menjëherë. Bota jonë është plot me surpriza për të cilat ne nuk jemi në dijeni. Ka plot kura natyrale përfshirë çajrat relaksues apo teknika të trupit që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni stresin dhe të relaksoni trupin e mendjen.

 1. Kamomili
  Kamomili ka një përbërje që vepron si receptor truri si Valiumi. Nëse keni ndonjëherë stres apo ankth, zieni një filxhan çaj kamomili dhe nervat do të bien. Ka suplemente të ndryshme në treg që përmbajnë lule kamomili. Sipas një studimi në Universitetin e Pensilvanisë, ju dha një grupi njerëzish çaj kamomili dhe pas 8 javësh, niveli i tyre i stresit u reduktua dukshëm.
 2. Caji jeshil
  Murgjit japonezë meditonin për orë të tëra dhe pinin çaj të gjelbër përgjatë ditës. Caji jeshil ka amino-acidin “L-theanine” që vepron në reduktimin e stresit. “L-theanine” është një substancë e pranishme në çajin jeshil që redukton rritjen e presionit në gjak. Të pini 3-4 filxhanë në ditë mund t’ju ndihmojë të reduktoni stresin dhe gjithashtu të humbni peshë.
  3. Ushtrimet
  Ushtrimet janë gjëja më e mirë që mund të bëni për të luftuar stresin apo depresionin. Ushtrimi i rregullt ka efekte akoma dhe më shumë pozitive për mendjen dhe trupin. Gjithashtu do të keni më vetbesim dhe ndjenja të shëndetshme. Të vrasësh mendjen apo të shqetësohesh se mund të keni sëmundje mund të reduktohet kur rrini në formë dhe ushtroheni.
 3. Kura 21-minutëshe
  Kura 21-minutëshe është ajo që ju duhet për stresin dhe ankthin. Thjesht jepini vetes suaj 21 minuta dhe do të ndiheni më të qetë dhe të relaksuar. Ekspertët thonë që kur të jeni të stresuar hipni në pistën e vrapimit dhe do të shihni ndryshimet.
  Ato gjithashtu shtojnë që i pyesin pacientët e tyre nëse do të shpenzonin 25 minuta duke u ushtruar. E gjitha varet nga ajo çfarë ju dëshironi dhe çfarë ndryshimi doni të keni.
 4. Livando
  Livando ka një ere të mrekullueshme që është e lidhur me efektin anti-inflamantor. Sipas një studimi, dentistët grekë ulnin pacientët e tyre në dhomën e pritjes ku gjendeshin lule livandoje sepse mendohej që do të ndiheshin më pak të tensionuar teksa nuhasnin aromën e livandos. Kjo vlen dhe për studentët para një provimi.

  6.Hani diçka shpejt
  Njerëzit ndihen më të stresuar dhe në ankth kur janë të irrituar. Kështu që kur të ndjeni që po ju kap një krizë paniku, ndoshta niveli i sheqerit tuaj po bie. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të hani një vakt të ndërmjetëm si çokollatë, arra etj.
  Dieta është zgjidhja më e mirë për të eliminuar problemet e ankthit. Këshilla e doktorit janë konsumimi i ushqimeve si prodhime deti apo ushqimet bimore. Kushtojni rëndësi perimeve si spinaqi apo kale.
  7. Hani mëngjes
  Mos ngordhni urie! Ekspertët thonë që ata që anashkalojnë mëngjesin janë më të prirur të kenë probleme me ankthin apo stresin. Një alternativë e shëndetshme për mëngjes është veza që është e mbushur me proteina.
  8. Qëndroni ngrohtë
  E keni vënë re që ndiheni më të relaksuar mbas dushit ose pas saunave. Kjo sepse kur trupi juaj ka ngrohtë, muskujt relaksohen dhe stresi reduktohet.
  9.  Mësoni meditimin
  Kjo është terapia më e zakonshme që praktikohej nga budistët dhe që është një nga metodat më të mira për stresin dhe ankthin. Ekspertët thonë që ato që mësojnë meditimin mësojnë të duan jetën dhe të gjithë gjërat që janë pjesë e saj. Si të filloni?
  Thjesht mund të filloni t’i kushtoni rëndësi të tashmes.
  10. Jepini vetes meritat që ju takojnë
  Keni mendime stresuese? Kjo është gjë e mirë pasi tregon që jeni në dijeni të gjendjes emocionale që mendja juaj po pëson dhe është hapi i parë për t’i hequr qafe. Jepini vetes meritat që ju takojnë pasi po e pranoni gjendjen në të cilën jeni dhe ndryshimet që trupi juaj po pëson.

Burimi: Revista Psikologji