Një ditë pas ‘furtunës’ së përgjimeve, ku do japin llogari sot Rama dhe Dako

Një ditë më parë, gazeta gjermane ‘Bild’ publikoi gjashtë audio-përgjime, ku zyrtarë të Partisë Socialiste bisedonin me kreun e bandës së Shijakut, Astrit Avdylaj para zgjedhjeve parlamentare të 2017-ës. Nga bisedat telefonike dyshimet për shitblerje  votash janë forcuar edhe më shumë, ndonëse përfaqësuesit socialistë i kanë mohuar vazhdimisht.

Edhe pse dje pati një ‘furtunë’ reagimesh pas publikimit të këtyre përgjimeve, kryeministri Edi Rama preferoi të heshtë. Po ashtu, heshtje pati edhe nga ana e kreut të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako.

Megjithatë, sot ata do të jenë përballë gazetarëve dhe do të japin përgjigjet e tyre lidhur me këto audio-përgjime.

Mësohet se Rama do të jetë i ftuar sonte në ‘Real Story’ në Vizion Plus me gazetarin Sokol Balla dhe analistët Arjan Vasjari e Agron Gjekmarkaj, ndërsa Dako mendohet se do të jetë i ftuar në ‘Opinion’ me Blendi Fevziun.

Ky i fundit tha mbrëmë se sonte “mund të jetë i pranishëm në studio kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako’, duke lënë të kuptojmë se ende nuk kishte një konfirmim zyrtar.