Plagoset në qeli Jeffrey Epstein

REFILE - QUALITY REPEAT U.S. financier Jeffrey Epstein appears in a photograph taken for the New York State Division of Criminal Justice Services' sex offender registry March 28, 2017 and obtained by Reuters July 10, 2019. New York State Division of Criminal Justice Services/Handout via REUTERS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. THIS IMAGE WAS PROCESSED BY REUTERS TO ENHANCE QUALITY, AN UNPROCESSED VERSION HAS BEEN PROVIDED SEPARATELY.

Jeffry Epstein është i njohur në mbarë botën për shkak të akuzave se ka krijuar një ‘offshore’ në Ishujt Virgjine, ku sipas medias kryente “takime intime” deri dhe pedofilie për VIP-at e botës.

Në denoncimet mediatike është pretenduar se aty kanë shkuar personazhe te njohura te politikes.

Më poshtë shkrimi i plotë i “Associated Press” i botuar dje, ku ngrihet dyshimi i fortë se Epstein po tentohet t’i mbyllet goja në burg.

Jeffrey Epstein u gjet i lënduar në qelinë e burgut të Nju Jorkut

Nga Tom Hays, The Associated Press

NJU JORK – Financieri i pasur, Jeffrey Epstein u gjet në dyshemenë e qelisë së tij të burgut me plagë në qafë në fillim të kësaj jave, ndërsa priste gjykimin mbi akuzat për trafik seksual, tha të enjten një person i njohur me këtë çështje.

Nuk ishte e qartë nëse lëndimet ishin shkaktuar nga vetë ai ose nga një sulm, tha burimi, i cili nuk ishte i autorizuar për të diskutuar çështjen dhe foli për Associated Press me kusht që të ruhej anonimiteti.

Epstein, 66 vjeç, mori trajtim mjekësor dhe qëndron në paraburgim në Qendrën federale disiplinore metropolitane në New York City. Të dhënat e burgut të marra nga AP nuk tregojnë se ai është dërguar në spital.

Nuk kishte asnjë përgjigje të menjëhershme të enjten nga zyrtarët e burgut dhe as nga një prej avokatëve të Epstein.

Nuk ishte e qartë nëse Epstein kishte ndonjë shok qelie apo ishte i vetëm në qeli. Burgu është i famshëm për sigurinë e tij të fortë dhe të burgosurve me profil të lartë, ku përfshihen terroristët, mashtruesit përmes skemave të Wall Street dhe, kohët e fundit, karteli meksikan i drogës Joaquin “El Chapo” Guzman.

Një avokat për të burgosurin Nicholas Tartaglione mohoi njoftimet lokale të lajmeve të enjten se klienti i tij ishte i dyshuar në një sulm të mundshëm ndaj Epstein. Tartaglione është një ish-oficer policie në periferi të Nju Jorkut, në pritje të gjykimit për akuzat se ai ishte përfshirë në rrëmbimin dhe vrasjen e katër burrave në vitin 2016.

Avokati, Bruce Barket, sugjeroi se akuzat ishin bërë publike nga dikush që përpiqej të turpëronte Epstein dhe të hedhin disa hije dyshimi për Nicholas Tartaglione.

Epstein është akuzuar për abuzimin seksual me dhjetëra vajza të mitura në fillim të viteve 2000. Një gjyqtar ia mohoi atij lirimin me kusht javën e kaluar, bazuar mbi argumentin se ai të mund të largohet nga vendi nëse lirohet. Gjykatësi gjithashtu tha se Epstein është një rrezik për publikun për shkak të dëshirave të tij të “pakontrollueshme” për tu përfshirë në sjellje seksuale me vajzat nën moshë.

Pavarësisht profilit të lartë të këtij rasti, zyrtarët e burgut nuk do të kishin asnjë arsye për ta vendosur Epstein nën mbikëqyrje të lartë, veçse nëse ai mund tu ishte dukur me prirje vetëvrasëse kur mbërriti aty, tha Cameron Lindsay, një gardian burgu në pension i cili kishte drejtuar tre burgje federale.

Epstein u akuzua për shkelje federale në Nju Jork këtë muaj, më shumë se një dekadë pasi ai fshehurazi nënshkroi një marrëveshje me prokurorët federalë në Florida për të hedhur poshtë akuzat e ngjashme të trafikimit seksual me përmasa të mëdha. Ai u deklarua fajtor në vitin 2008 për shkak se kishte gisht në përfshirjen e një të miture në prostitucion dhe kreu 13 muaj pas hekurave.

Prokurorët federalë në Nju Jork e rihapën hetimin pasi raportimet hetimore nga gazeta ‘The Miami Herald’ nxitën zemërim mbi ujdinë e bërë të fajësisë.

Avokatët e Epstein thanë se ai nuk kishte pasur ndonjë kontakt të paligjshëm me vajzat minorene që kur kishte kryer dënimin e tij në Florida. Ata thanë se akuzat e tanishme janë të gabuara, sepse qeveria po e shkel marrëveshjen për të mos e ndjekur penalisht atë.

Sekretari i Punës i SHBA, Alexander Acosta dha dorëheqjen këtë muaj pasi u kritikua se kishte mbikëqyrur atë marrëveshje kur ai ishte prokuror i SHBA në Miami.

AP source: Jeffrey Epstein found injured in NYC jail cell