Flash News

Bota

Putin dhe Xi përgatiten për ditën e dytë të bisedimeve në Moskë, teksa kryeministri japonez shkon në Ukrainë

Putin dhe Xi përgatiten për ditën e dytë të bisedimeve

Vladimir Putin dhe Xi Jinping do të zhvillojnë një ditë të dytë bisedimesh, pasi udhëheqësi rus i izoluar ndërkombëtarisht tha se ishte i hapur për të diskutuar propozimet e Kinës për luftimet në Ukrainë dhe SHBA i bëri thirrje Xi-t që t'i bëjë presion atij që të "ndalojë luftën", raporton The Guardian.

Udhëtimi i Xi-t në Moskë është parë si një nxitje e madhe për partnerin e tij strategjik Putin, i cili është subjekt i një urdhëri të gjykatës penale ndërkombëtare mbi akuzat për dëbim të paligjshëm të fëmijëve ukrainas. Udhëheqësi kinez pritet të vazhdojë të pozicionohet si një paqebërës i mundshëm në luftën e Ukrainës gjatë vizitës së tij dy-ditore në Rusi – vizita e tij e parë shtetërore që nga pushtimi.

Të hënën, Xi dhe Putin zhvilluan katër orë e gjysmë bisedime, duke e quajtur njëri-tjetrin "mik i dashur". 

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se Xi duhet të përdorë ndikimin e tij për të shtypur Putinin që të tërheqë trupat nga Ukraina dhe të "ndalojë krimet e luftës". Një armëpushim – i cili ishte një pjesë kyçe e propozimit të paqes të Kinës të publikuar muajin e kaluar – nuk do të mjaftonte, tha ai.

“Ne shpresojmë që presidenti Xi do të bëjë presion ndaj Presidentit Putin që të ndalojë bombardimet e qyteteve, spitaleve dhe shkollave të Ukrainës; për të ndalur krimet e luftës dhe mizoritë; dhe të tërheqë të gjitha trupat e tij”, tha ai.

Të fundit