Flash News

Bota

Zgjedhjet e 4-ta në vetëm 18 muaj, çfarë duhet të dini për votimet e së dielës në Bullgari

Zgjedhjet e 4-ta në vetëm 18 muaj, çfarë duhet të

Bullgaria është përfshirë në një trazirë të tillë politike saqë zgjedhjet e parakohshme të së dielës do të jenë të katërtat në vetëm 18 muaj. Pra, çfarë fshihet pas paqëndrueshmërisë dhe a ka ndonjë zgjidhje në horizont?

Si arriti kjo pikë?

Bullgaria, e cila u bashkua me Bashkimin Evropian së bashku me fqinjin Rumani 15 vjet më parë, kishte gëzuar stabilitet relativ deri dy vjet më parë. Por protestat antiqeveritare në shkallë të gjerë dhe të zgjatur tronditën vendin në verën e vitit 2020.

Njerëzit akuzuan qeverinë e Bojko Borisovit, e zgjedhur për herë të parë në 2009, për korrupsion dhe kthim prapa. Megjithatë, partia e tij Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB) fitoi zgjedhjet e planifikuara në prill 2021.

Megjithatë, me 20 vende më pak, Borisov nuk ishte në gjendje të formonte një qeveri. Në të vërtetë, asnjë parti nuk ishte në gjendje të krijonte një koalicion për të qeverisur. Kështu që një zgjedhje e parakohshme u mbajt tre muaj më vonë, ku partia ITN, e themeluar nga prezantuesi dhe muzikanti i TV bullgar Slavi Trifonov fitoi ngushtë shumicën e vendeve.

Por tre muaj të tjerë më vonë, në nëntor, bullgarët u kthyen përsëri në kutitë e votimit pasi ITN dështoi të formonte një qeveri koalicioni. Kjo bëri që një parti e re, Ne Vazhdojmë Ndryshimin (PP), arriti në fitore dhe formoi një koalicion me disa parti të tjera, duke përfshirë ITN.

Por pak më shumë se gjashtë muaj pas formimit të një qeverie, ITN u tërhoq duke përmendur mosmarrëveshjet me partnerët e koalicionit mbi buxhetin dhe zhgënjimin në përparimin në trajtimin e korrupsionit.

Kreu i ITN-së Slavi Trifonov akuzoi gjithashtu PP-në se po përpiqet të heqë veton për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut, duke shpërfillur interesat kombëtare të Bullgarisë.

Cilat janë partitë kryesore në zgjedhje?

Qytetarët për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB): Partia e krahut të djathtë të Bojko Borisovit, i cili ishte kryeministër i Bullgarisë për më shumë se një dekadë deri në vitin 2021.

Ne vazhdojmë ndryshimin (PP): Kiril Petkov dhe Asen Vasilev e formuan këtë parti të re centriste vetëm një vit më parë. Ajo kaloi gjashtë muaj në qeveri përpara se koalicioni qeverisës të rrëzohej.

Ka një popull të tillë (ITN): Këngëtari dhe prezantuesi bullgar Slavi Trifonov e formoi këtë parti në vitin 2020, duke e emërtuar atë sipas një prej albumeve të tij. Shkaktoi zgjedhjet e tetorit kur u tërhoq nga koalicioni i fundit qeverisës.

Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS): Parti centriste e themeluar prej kohësh që përfaqëson kryesisht pakicën turke të vendit

Partia Socialiste e Bullgarisë (BSP): Pasardhëse e Partisë Komuniste Bullgare që ishte një nga partitë në koalicionin më të fundit të qeverisë së vendit.

Rilindja (Vazrajdane): Partia nacionaliste pro-ruse që pritet të dalë shumë mirë në zgjedhjet e parakohshme të tetorit.

Koalicioni i Bullgarisë Demokratike (DB): Koleksion i larmishëm i tre partive -- duke marrë të gjelbërt, liberalët dhe demokratët e krahut të djathtë -- të njohur kolektivisht si "e djathta urbane".

Ngritja Bullgare (BV): Ish-kryeministri në detyrë Stefan Yanev formoi këtë parti konservatore në maj. Disa e përshkruajnë atë si pro-ruse. Yanev u shkarkua nga qeveria e fundit pasi rekomandoi që bullgarët t'i përmbahen përshkrimit të Putinit për luftën në Ukrainë: "një operacion special ushtarak".

Cilat janë problemet kryesore për votuesit?

Sondazhet e fundit tregojnë se shqetësimet kryesore të bullgarëve lidhen me inflacionin, rritjen e çmimeve dhe krizën e afërt të energjisë. Kjo për shkak se norma vjetore e inflacionit të vendit arriti në 15% në gusht.

Ajo po nxitet nga rritja e çmimeve të energjisë pasi Gazprom ndaloi dërgesat e gazit natyror në prill sepse Sofja refuzoi të paguante në rubla.

Në Bullgari, vendi më i varfër ndër 27 anëtarët e Bashkimit Evropian, kostot në rritje të energjisë po i detyrojnë familjet të shkurtojnë shpenzimet shtesë përpara muajve të ardhshëm të dimrit për t'u siguruar që ka para të mjaftueshme për të blerë ushqime dhe ilaçe.

Lidhur me këtë, ka pasur edhe një ndryshim në atë që i shtyn njerëzit të votojnë, thonë ekspertët. Në zgjedhjet e vitit të kaluar, elektorati u nda midis partive që përfaqësonin status quo-në dhe atyre që premtonin ndryshim.

Por lufta në Ukrainë ka ndryshuar gjithçka. "Lufta në Ukrainë ka shkaktuar një ndarje të re në politikën bullgare," tha sociologu Dimitar Ganev.

Pse duhet të kujdeset pjesa tjetër e Evropës për zgjedhjet e Bullgarisë?

Thyerjet që po përcaktojnë politikën e Bullgarisë përforcojnë më tej opozitën dhe me ndarjen e votave midis më shumë partive që bëjnë parashikime për rezultatin përfundimtar është më e vështirë, sipas shkencëtares politike Teodora Yovçeva.

Kjo, shton ajo, duhet të japë një paralajmërim për pjesën tjetër të Evropës.

"Bullgaria po hyn në një spirale në rënie të zgjedhjeve dhe ky është një fenomen që ka të gjitha gjasat për t'u përhapur në pjesë të tjera të Evropës," tha Yovçeva.

Kush ka gjasa të dalë triumfues nga zgjedhjet në Bullgari?

Aleanca politike GERB-SDS kryesoi një nga sondazhet e fundit të opinionit nga Gallup International më parë në shtator. Parashikohet të marrë 25.8% të votave, e ndjekur nga Ne Vazhdojmë Ndryshimin (PP) me 16.6%.

Ndërkohë, partia pro-ruse Rilindja (Vazrajdane) dhe Lëvizja për të Drejta dhe Liri (DPS) parashikohet të marrin rreth 13%.

Simeonov tha se një nga pikëpyetjet e këtyre zgjedhjeve është se çfarë ndodh me partitë e këngëtarit bullgar Slavi Trifonov (Ka një popull të tillë - ITN) dhe ish-kryeministrit në detyrë Stefan Yanev (lëvizja pro-ruse, e quajtur Ngritja Bullgare)

ITN po përballet me një humbje rekord në përqindjen e votave. Gjatë zgjedhjeve të vitit të kaluar ajo ishte partia e dytë më e madhe. Tani mund të ketë vështirësi për të arritur pragun prej 4% për të hyrë në parlament. Slogani kryesor i partisë është transformimi i Bullgarisë nga një republikë parlamentare në një republikë gjysmë presidenciale.

Në Bullgari, kur një qeveri bie dhe nuk mund të bihet dakord për një të re, kushtetuta thotë se presidenti duhet të emërojë një kabinet të përkohshëm dhe të përkohshëm për të qeverisur deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare.

Prandaj, presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, ka rekrutuar tre nga koalicionet më të fundit të vendit, duke e bërë atë një figurë kyçe në trazirat politike që ka përfshirë shtetin e BE-së në vitet e fundit. 

Burimi: Euronews

 

Të fundit