COVID-19, në cilat vende po rritet numri i infektimeve dhe viktimave?

Koronavirusi po vazhdon përhapjen e tij në të gjithë botën, me gati 30 milion raste të konfirmuara në 188 vende dhe numri i viktimave po i afrohet shifrës një million.

Gjashtë muaj pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e deklaroi atë një pandemi, virusi është në rritje në shumë vende, edhe disa që patën sukses të dukshëm në shtypjen e shpërthimeve fillestare po shohin gjithashtu një rritje të infeksioneve përsëri. Numri i rasteve të konfirmuara gjatë pikut të pranverës ka të ngjarë të jetë një nënvlerësim i nivelit të vërtetë të infeksionit, pasi testimi i përhapur nuk ishte i disponueshëm në shumë vende në fillim të vitit.

Ku po shtohen infektimet dhe vdekjet?

Një numër rajonesh janë përballur me një rritje aste të reja të infektimeve me COVID-19 gjatë muajve të fundit, me Indinë që kryeson numrat në Azi. Nmri i infeksioneve të konfirmuara në Indi ka tejkaluar pesë milion, thonë zyrtarët, i dyti më i lartë në botë pas ShBA-së. Globalisht, OBSH regjistroi një rritje rekord një-ditore të numrit të infeksioneve të reja të koronavirusit në 13 Shtator, me 307.930 raste të raportuar për 24 orë. Virusi duket se po përhapet shumë më shpejt në Indi se gjetkë, me vendin që regjistron shifra thuajse 100,000 raste në ditë. Rritja e infeksioneve vjen ndërsa qeveria vazhdon të heqë kufizimet në përpjekje për të rritur ekonominë, por rritja është gjithashtu një reflektim i testimit në rritje. Më shumë se një milion teste janë kryër që nga gushti. India ka mbajtur një normë relativisht të ulët të vdekjeve, duke pasur parasysh numrin e popullsisë së saj.

Në Amerikën Latine, Brazili ka numrin më të lartë të vdekjeve, me më shumë se 130,000 deri më tani. Gjithashtu ka regjistruar më shumë se katër milion raste, e treta më e larta në botë. Rastet e sapo konfirmuara në rajon po rriten gjithashtu në Argjentinë, e cila tani ka më shumë se gjysmë milioni infeksione.

Në Lindjen e Mesme, Irani është prekur keq nga virusi dhe dokumentet e zbuluara në shërbimin Persian sugjerojnë që numri i të vdekurve është më shumë se dyfishi i totalit zyrtar prej rreth 23,000.  Iraku fqinj gjithashtu ka parë një rritje të numrit të infeksioneve të reja. Rastet po vazhdojnë të rriten në Indonezi dhe vendi ka regjistruar gati 9,000 vdekje, numri më i lartë në Azinë Juglindore.

Afrika ka regjistruar më shumë se një milion raste të konfirmuara, megjithëse nuk dihen përmasat e vërteta të pandemisë në kontinent.
Shkalla e testimit raportohet të jetë e ulët, gjë që mund të shtrembërojë vlerësimet zyrtare, por Afrika e Jugut dhe Egjipti kanë parë shpërthimet më të mëdha të regjistruara atje deri më tani.

Disa vende evropiane po regjistrojnë një numër në rritje të rasteve ditore mes frikës nga një rigjallërim i virusit. Hans Kluge, drejtori i përgjithshëm i zyrës së OBSH-së në Evropë, e ka krahasuar Covid-19 me një “tornado me një bisht të gjatë” dhe paralajmëroi se rastet në rritje midis të rinjve mund të përhapin sëmundjen tek njerëzit e moshuar më të prekshëm.
Një numër vendesh evropiane kanë rivendosur bllokimet lokale në rajonet e tyre më të prekura, dhe ka apelime të reja që njerëzit të vendosin maskën dhe të ndjekin rregullat e distancimit shoqëror.

Izraeli do të vendosë një bllokim të ri kombëtar, me kufizime të ashpra që hyjnë në fuqi në vitin e ri hebre të Premten. Bllokimi i dytë i vendit vjen pasi filloi të regjistrojë më shumë se 4,000 raste të reja në ditë në javët e fundit. Vendet e tjera që kanë parë një ringjallje të virusit përfshijnë Perunë, Korenë e Jugut dhe Australinë – edhe pse pas rivendosjes së kufizimeve më të ashpra, shumica e tyre tani po shohin rënien e rasteve.

Rastet në ShBA janë ngadalësuar pas valës së dytë, ku ka regjistruar më shumë se gjashtë milion raste të koronavirusit, gati një e katërta e totalit në botë. Pati një rritje të numrave të rasteve ditore në korrik, por shifrat kanë rënë që nga ajo kohë. Me gati 200,000 vdekje, ShBA, ka numrin më të lartë të vdekjeve në botë. Një parashikim nga Universiteti i Uashingtonit sugjeron se mund të ketë më shumë se 400,000 vdekje deri në fund të vitit, megjithëse thotë se kjo mund të ulet në 296,000 nëse 95% e Amerikanëve mbajnë maska në publik.

Virusi, i cili shkakton infeksionin respirator Covid-19, u zbulua për herë të parë në qytetin Wuhan, Kinë, në fund të vitit 2019. Përhapja e shpejtë u përhap në të gjithë globin në muajt e parë të vitit 2020 dhe u deklarua një pandemi globale nga OBSH në 11 Mars. Një pandemi është kur një sëmundje infektive po kalon lehtësisht nga personi në person në shumë pjesë të botës në të njëjtën kohë. Evropa dhe Amerika e Veriut panë shpërthimet e tyre të para të mëdha në prill, por ndërsa filluan të lehtësoheshin, Amerika Latine dhe Azia filluan të shohin raste të larta.