‘Dënimi’ për Tahirin, jehonë në mediat ndërkombëtare; Reuters: Një muaj para vendimit për negociatat

Vendimi i mbrëmshëm i gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë për ish ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare.

Media si ‘Reuters’, ‘Associated Press’ etj kanë shkruar për vendimin e dhënë ndaj ish ministrit shqiptar, një dënim që nuk e detyron atë të bëjë as edhe një ditë burg.

Çfarë shkruan ‘Reuters’:

“Gjykata shqiptare e shpalli fajtor ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahiri të enjten për shpërdorim detyre por të pafajshëm për trafik droge, dhe e dënoi atë me tre vjet provë.

Prokurorët donin që Tahiri, dikur një nga bashkëpunëtorët më të afërt të kryeministrit Edi Rama, burgoset për 12 vjet me akuzën e korrupsionit, trafikut të drogës dhe të qenurit pjesë e një grupi kriminal.

Vendimi vjen një muaj para se vendet anëtare të Bashkimit Evropian, të interesuar të shohin Tiranën të rrisë luftën e saj kundër korrupsionit, të takohen për të vendosur nëse do të mbështesin ofertën e Shqipërisë për të filluar bisedimet e pranimit të rekomanduara nga Komisioni i BE.

“Gjykata tha që nuk jam kriminel apo trafikant droge dhe nuk jam pjesë e një grupi kriminal, por më shpalli fajtor për shpërdorim detyre sepse kam përdorur të njëjtën makinë me disa kushërinj”, u tha Tahiri gazetarëve pas verdiktit, e cila u dha gjashtë orë më vonë se sa ishte planifikuar.

Akuzat ndaj tij u ngritën pasi prokuroria paraqitit përgjimet telefonike të trafikantëve të drogës të arrestuar në Itali, pasi dyshohet se sugjeruan që Tahiri, një kushëri i largët i tyre, ishte i përfshirë.

Ligjvënësit në pushtet socialistë hodhën poshtë thirrjet për të hequr imunitetin e Tahirit nga ndjekja penale vitin e kaluar, por ai hoqi dorë vetë në maj pasi shtetet e BE kërkuan nga Tirana që të luftonte seriozisht korrupsionin nëse dëshironte të bashkohej.

Një nga ‘yjet’ në rritje të Partisë Socialiste kur u emërua ministër i Brendshëm në 2013 në moshën vetëm 34 vjeç, Tahiri filloi modernizimin e forcës policore dhe ndërhyri  në Lazarat në fillim të vitit 2014.

Sidoqoftë, kanabisi më pas u përhap në të gjithë vendin e Ballkanit dhe trafikantët kanë zbarkuar ngarkesa deri në një ton në Itali.

Aktualisht Shqipëria po verifikon gjyqtarët dhe prokurorët e saj për korrupsionin për t’i dhënë fund një historie të pandëshkueshmërisë për zyrtarët e lartë, pasi synon të plotësojë kërkesat e hyrjes në BE”, shkruan Reuters.

Një artikull i ka kushtuar ngjarjes edhe ‘Associated Press’ me titull: Gjykata e Shqipërisë dënon ish-ministrin e Brendshëm me shërbim prove