Flash News

E-TJERA

E konfirmoi dhe trajneri i tij, Messi do largohet përfundimisht nga PSG

E konfirmoi dhe trajneri i tij, Messi do largohet përfundimisht nga PSG

“Kam pasur privilegjin të drejtoj lojtarin më të mirë në historinë e futbollit. Ajo kundër Clermont në Parco dei Principi do të jetë ndeshja e fundit e Messit me Paris Saint Germain."

Me këto fjalë trajneri parizian Christophe Galtier zyrtarizoi një sekret që nuk ishte më sekret. sinqerisht, do të pritej më shumë nga një lojtar i thirrur për të sjellë përfundimisht Ligën e shumëdëshiruar të Kampionëve në kryeqytetin francez.

“Në sezonin e parë ai duhej të përshtatej, ishte hera e parë larg Barcelonës. Këtë vit ai ishte një element i rëndësishëm. Unë konstatoj se kritikat nuk janë aspak të justifikuara, në një sezon me Kupën e Botës ai ka statistika të pabesueshme. 21 gola dhe 22 asistime besoj dhe ka qenë gjithmonë në shërbim të skuadrës. E përsëris ishte një privilegj i madh jo ta stërvite por ta shoqëroja”, shtoi Galtier edhe në një pasim lamtumire.

Tani do të fillojnë konkluzionet e ndryshme për të ardhmen e Messit. Hipoteza e një rikthimi të bujshëm në Barcelonë e tij ka pak bazë për problemet ekonomike të katalanasve.

Është folur për një eksperiencë në SHBA, me Inter Miami të David Beckham, edhe nëse për momentin, mundësia e rimbushjes së petrodollarëve duke kaluar në kampionatin saudit duket më e mundshme.

Të fundit