Flash News

E-TJERA

Gazetarja jep detaje nga sulmi në TCH: Është qëlluar gjithë fasada e e katit të dytë, roja ishte i ulur në kabinë

Gazetarja jep detaje nga sulmi në TCH: Është qëlluar

Gazetarja Klodiana Lala ka dhënë detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në ambientet e jashtme të televizionit Top Channel, ku bershëria e kallashnikovit i mori jetën rojes së sigurisë, Pal Kola.

E ftuar në studion e News 24, Lala tha se automjeti i cili u gjet i djegur në Golem të Kavajës, dhe që dyshohet se iu përket auorëve të ngjarjes, është vjedhur në qytetin e Shkodrës.

Sipas Lalës, breshëria e plumbave është derdhur mbi të gjithë fasadën e katit të dytë të godinës duke shtuar rrezikun për gazetarët të cilët ishin brenda. Lala tha se dyshohet që autorët të kenë qëlluar në ecje e sipër.

“Një automjet i vjedhur në Shkodër disa kohë më parë, ka ardhur nga ura e Kasharit. Fiks në mesin e godinës është qëlluar gjithë fasada e katit të dytë, nga rreth 15 m. E them se media asnjëherë nuk është bosh dhe të gjithë ata që kanë qenë brenda kanë qenë të rrezikuar. Roja ka qenë brenda kabinës së tij dhe ka qenë i ulur. Njëri nga rojet në momentin që ka ndodhur sulmi është larguar për pak minuta.

Automjeti më pas është larguar në rrugë dytësore dhe ka marrë drejtimin drejt Kavajës, ku edhe është gjetur i djegur. Është qëlluar në ecje e sipër, pra nuk kanë zbritur në tokë. Hetuesit janë duke parë të gjithë dinamikën. Deri tani nuk mund të flasim për një autor në lidhje këtë ngjarje. Shihet si një sulm i hapur ndaj medias.

Sot në ambientet e jashtme të Top Channel kam parë një klimë të ftohtë dhe një klimë pasigurie. Është përdorur një automjet Range Rover dhe është djegur në mes të rrugës si për të thënë krimi është mbi të gjithë. Ndaj edhe kjo ngjarje duhet hetuar sepse në të kundërt mund t’i japë zë krimit për t’u përsëritur”, tha Lala.

Të fundit