Gënjeshtrat sipas shenjës së horoskopit

 

Shpesh lind debati nëse është më mirë të thuash një gënjeshtër me qëllim të mirë apo një të vërtetë që dhemb. Jo të gjithë mendojnë në të njëjtën mënyrë dhe është e vështirë të përcaktohet se cila nga dy sjelljet mund të jetë më e drejtë në një kohë të caktuar.

Horoskopi zbulon predispozicionin tonë ndaj së vërtetës ose gënjeshtrave në bazë të shenjës zodiakale. Le t’i lëmë yjet të na ndihmojnë të qartësohemi për sjelljen tonë dhe të personave që kemi përreth.

DASHI  
Ju nuk mund ta kuptoni nevojën që disa njerëz kanë për të treguar gënjeshtra. Për ju në jetë duhet të jesh spontan dhe i sinqertë, duke thënë qartë se çfarë mendoni. Për ju është e natyrshme të thoni çfarë mendoni dhe nuk e reflektoni më parë, nuk e merrni në konsideratë faktin që e vërteta mund të dëmtojë dikë, pasi nuk e konsideroni të nevojshme. Nëse miqtë tuaj duan një mendim objektiv dhe të pakushtëzuar për diçka që i shqetëson, ata e dinë se mund të mbështeten te ju.

DEMI
Jeta mund të jetë e thjeshtë: pse ta ndërlikoni? Ju nuk doni t’i ndërlikoni gjërat dhe nuk thoni gënjeshtra me qëllim të mirë, sepse e dini se nëse zbulohen, do të futeni në telashe. Ju jeni një person shumë i besueshëm dhe dëshironi që edhe të tjerët të jenë në raport me ju. Ju e thoni të vërtetën vetëm kur ju kërkohet, sidomos kur e dini se mund të lëndojë dikë. Ju nuk e ndjeni nevojën për t’i bërtitur botës se ç’është e vërtetë, mënyrat tuaja të veprimit janë të tilla që u përcjellin qetësi të tjerëve.

BINJAKËT
Është më e fortë se ti: nuk mund ta tregosh plotësisht të vërtetën dhe gënjeshtrat janë buka jote e përditshme. Ndonjëherë e thoni me vetëdijen se dikush mund të lëndohet. Ju pëlqen të luani me të vërtetën për të parë se si reagojnë të tjerët. Zakonisht ju keni tendencën ta gjeni lehtë kur të tjerët ju gënjejnë, sepse ato pothuajse kurrë nuk vijnë nga besimi i mirë. Megjithatë, mos u ofendoni nëse dikush gënjen dhe është e natyrshme për ju që ndonjëherë e vërteta e fakteve ndryshohet bukur.

GAFORRJA
Ndonjëherë edhe ju keni tundimin për të treguar disa gënjeshtra për të dalë nga disa situata të pakëndshme, por ju jeni shumë të frikësuar që dikush mund t’ju zbulojë dhe kështu shmangni shpikjen e fakteve joreale. Ajo që bëni ju, megjithatë, është të fshihni realitetin: ta hiqni atë. Ju nuk thoni asgjë për disa fakte që i dini shumë mirë, me shpresën se kurrë nuk do të pyeteni për këtë. Kjo mënyrë e sjelljes tuaj ju shtyn të besoni se njerëzit e tjerë gjithmonë fshehin diçka nga ju, por nuk është kështu.

LUANI
Besnikëria, ndershmëria dhe sinqeriteti janë ndër vlerat më të rëndësishme të jetës suaj dhe për këtë arsye është e lehtë të kuptosh që gjithmonë zgjedh ta tregosh të vërtetën, me çdo kusht. Për ju kjo është një çështje nderi dhe do të duket e pavlerë të thoni gënjeshtra, edhe nëse ato thuhen me qëllim të mirë. Dhe pastaj gjithmonë pyesni veten se si një gënjeshtër, si e tillë, mund të konsiderohet për mirë. Për ju dhe është e drejtë që çdo e vërtetë të sillet në dritë në mënyrë që çdokush të mund të marrë përgjegjësitë e veta.

VIRGJËRESHA 
Gënjeshtrat krijojnë çrregullim dhe ju e urreni çrregullimin. Prandaj, duhet të tregoni të vërtetën në mënyrë që të bëni rend dhe qartësi në shumë situata të jetës që lidhen me ju ose me njerëzit rreth jush. Ju nuk jeni natyrë e kujdesshme, por nuk është e lehtë të bësh shaka me ju, sepse u kushtoni vëmendje fjalëve që përdoren nga ata që ju tregojnë diçka të paqartë. Ndjeshmëria juaj ju shtyn të bëni shumë pyetje për bashkëbiseduesit tuaj për të kuptuar objektivitetin e fakteve.

PESHORJA
Edhe pse shenja juaj është e lidhur me kërkimin për të vërtetën, duket një paradoks që gënjeshtrat e mira janë shpikur nga një eksponent i shenjës suaj të zodiakut. Ju i urreni mosmarrëveshjet dhe konfliktet dhe jeni të mendimit se duke thënë të vërtetën është e mundur t’i shmangni ato. Gjithmonë përpiquni të luani ndërmjetësin për të rikthyer harmoninë dhe paqen. Gënjeshtrat tuaja janë kaq të dukshme, saqë shpesh zbulohen dhe është fantastike t’ju shohësh duke buzëqeshur kur ju kapin në flagrancë.

AKREPI
Në momentin e saktë kur ju thoni një gënjeshtër (dhe mos u shqetësoni nëse është e mirë apo e keqe), kjo bëhet e vërteta për ju dhe ju nuk pranoni që dikush t’ju akuzojë për gënjeshtra. Edhe kur zbulohen gënjeshtrat tuaja, ju bërtisni, qani, dëshpëroheni, betoheni dhe i bindni se keni thënë të vërtetën. Në përputhje me atë që keni thënë fillimisht, vazhdoni të gënjeni. Kjo është arsyeja pse ju jeni gjithmonë të kujdesshëm ndaj të gjithëve dhe hetoni për të gjetur se çfarë ju fshehin: mendoni se ata veprojnë si ju.

SHIGJETARI
Duke iu referuar një shenje zjarri, zakonisht veproni me impulse. Por në ju ka një pjesë reflektuese që mungon te dy shenjat e tjera të zjarrit. Dhe në këtë fazë të reflektimit, shpesh e kupton se një gënjeshtër e vogël mund të jetë më e dobishme sesa një e vërtetë e jashtëzakonshme. Ju nuk mund t’i shihni njerëzit që ju interesojnë të vuajnë. Zakonisht ju prireni të gënjeni kur duhet të fshihni diçka që zakonisht gjykoni të jetë imorale në të tjerët, si tradhti. Gënjeshtrat tuaja janë afatshkurtra.

BRICJAPI
Ju nuk keni frikë nga e vërteta dhe gjithmonë e pranoni atë me një shpirt, sepse e dini se forca të blinduara mund t’ju bëjnë të duroni edhe realitetet më të tmerrshme. Nuk është zakoni juaj për të treguar gënjeshtra, sepse ata nuk do t’ju lejojnë të planifikoni më mirë veprimet tuaja të ardhshme. Ju preferoni sinqeritetin dhe, nëse dikush lëndohet, mendoni se kjo gjë i shërben për t’u forcuar. Megjithatë, jo të gjithë arrijnë të kenë ftohtësinë tuaj dhe shpesh ju akuzojnë se jeni të pandjeshëm dhe të pashpirt.

UJORI
E vërteta shumë herë ju mërzit dhe kjo është arsyeja pse ju vendosni të tregoni gënjeshtra me qëllim të mirë që mund t’i bëni ditët tuaja më shumë zbavitëse. Në fakt, ju pëlqen të improvizoni dhe ju pëlqen të kujtoni gënjeshtrat që keni thënë, kështu që nuk do të zbuloheni. Ju zakonisht përqendroheni te fakti se shumica e njerëzve nuk janë mjaft të kujdesshëm kur ju thoni diçka. Ajo që ju intereson më së shumti është dëgjimi i gënjeshtrave imagjinare të të tjerëve kur e njihni shumë mirë të vërtetën.

PESHQIT  
Tuajat nuk janë gënjeshtra, por vepra fantastike të artit, fryt i imagjinatës dhe fantazisë tuaj. Në fakt, gënjeshtrat tuaja janë kaq fantastike, saqë dikush me të vërtetë i beson ato. Ju nuk e kufizoni veten për të gënjyer, por shpikni situata që kurrë nuk kanë ndodhur, duke i pasuruar ato me detaje që i japin dritë krijimtarisë suaj. Kur dikush ju zbulon, ju filloni të qani dhe të përpiqeni të mishëroni rolin e viktimës që është detyruar të gënjejë për të mirën e të gjithëve.