Flash News

Bota

Tensionet në Veri, reagon Macron: Autoritetet e Kosovës mbajnë përgjegjësi për trazirat

Tensionet në Veri, reagon Macron: Autoritetet e Kosovës mbajnë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka folur në një konferencë për sigurinë në Bratislavë, në lidhje me tensionet që kanë ndodhur në veri të Kosovës.

Sipas tij, autoritetet e Kosovës, “mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm” në veri të Kosovës, prej se kryetarët e rinj shqiptarë kanë marrë detyrën në komunat me shumicë serbe.

Macron tha se shpresonte të takohej me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe liderët e Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë javë.

 

Të fundit