KRYESORE

'Nuk kam dashuri për Lulzim Bashën', Balla sërish ftesë opozitës për Reformën Zgjedhore

'Nuk kam dashuri për Lulzim Bashën', Balla sërish

Në seancën e sotme plenare, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka folur për rëndësinë e Reformën Zgjedhore, duke ftuar sërish opozitën jashtë parlamentit të bashkëpunojë për ta miratuar.

Balla theksoi se pret lajme pozitive në 18 tetor në lidhje me çeljen negociatat me BE, duke shtuar se PS i ka kryer detyrat e shtëpisë.

"Qeveria e meriton një falenderim që ka nisur prej nesh, për kontributet shoqërore të shqiptarëve. Shqipëria e ka përmbushur pjesën e detyrave të shtëpisë. Nuk ka PS kushte për reformën zgjedhore. Votën e shqiptarëve që jetojnë jashtë e kërkuam. Shpresojmë që ju të jeni dakord me çështjen. Rekomandimet e OSBE ODHIR për një vend si Shqipëria, janë detyrim. Teksa presim 17-18 tetorin për të kuptuar datën e mundshme, do të jetë vendim për tetorin. PD ka të drejtën për të ushtuar  e për të dhënë propozime. PD, LSI rezultojnë të jenë parti parlamentare. Për këtë arsye harroje ti që kam dashuri për Lulzim Bashën. Nëse s'duan ta bëjnë kjo s'do e lerë reformën zgjedhore peng. Unë di që zonja Hajdari dhe Gjiknuri komunikojnë në mënyrë të vijueshme, ju nxis të mblidhni komisionin që do të ketë edhe dy anëtarë të tjerë"- u shpreh Balla.

Të fundit