KRYESORE

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes!

Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Prodhuesi i vaksinave Novavax tha të enjten se do të fillonte fazat e fundit të testimit të vaksinës së saj të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar dhe se një provë tjetër e madhe ishte planifikuar të fillonte muajin tjetër në Shtetet e Bashkuara.

■ Izraeli po vendos një bllokim të dytë kombëtar pasi nivelet e infektimit u rritën këtë javë në rreth 5,000 raste të reja në ditë. Masat e reja, të cilat hyjnë në fuqi të premten, do të qëndrojnë  ë paktën deri në mes të Tetorit.

■ Qeveria Britanike, duke luftuar me një valë të dytë të rasteve të koronavirusit, njoftoi të enjten një program të ri për mbështetjen e pagave - një shumë më pak bujare ndaj punëtorëve dhe punëdhënësve sesa programi që po zëvendëson, i cili skadon muajin tjetër.

■ Autoritetet ruse ngrinë pasuritë e liderit të opozitës i cili u helmua muajin e kaluar, duke vepruar me porosinë e një biznesmeni aleat të Kremlinit i njohur si "kuzhinier i Putinit", tha të enjten zëdhënësi i Aleksei Navalny.

■ Një zyrtar koreanojugor, me sa duket duke u përpjekur të kalonte në Korenë e Veriut u qëllua dhe u vra nga trupat në Veri të cilët i vunë flakën trupit të tij nga frika se ai mund të kishte koronavirus, thanë zyrtarët e Koresë së Jugut të enjten.

■ Pushimi i atësisë me pagesë në Francë do të dyfishohet nga 14 në 28 ditë duke filluar verën e ardhshme dhe baballarëve do t'ju kërkohet të marrin të paktën një javë pushim nga puna pasi të lindin bebet e tyre, në një nga planet më bujare në Europë.

■ Të gjithë 6,700 anëtarët me të drejtë vote në versionin Britanik të Oskarëve, BAFTA, do të duhet të marrin trajnim të pandërgjegjshëm kundër paragjykimit dhe do të ketë një kuotë për gratë në raundin e parë të votimit për regjisorin më të mirë.

■ Në një mesazh të kriptuar të natës vonë, Vatikani njoftoi dorëheqjen e një prej zyrtarëve më të fuqishëm të Kishës Katolike Romane, Kardinalit Giovanni Angelo Becciu, një faktor i intrigave të kishës dhe lojërave të brendshme të fuqisë që gjithashtu humbi të drejtat si kardinal.

Ditari politik

Të fundit