Refuzimi në tetor për negociatat , reportazhi i ‘welt.de’: Nuk pati arrestime të vazhdueshme të zyrtarëve të korruptuar   

Welt.de’ ka përshkruar situatën e largimeve të shqiptarëve, pavarësisht dëshirës së tyre të madhe që vendi të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Ndërsa përshkruan një vizitë dy ditore të presidentit të Parlamentit të BE-së, David Sassoli në Tiranë, pak ditë më parë dhe takimit të tij me një grup studentësh, media gjermane ndalet edhe te kritikat për Shqipërinë në tetor pas refuzimit nga disa vende anëtare për nisjen e bisedimeve për procesin negociatave.

Më poshtë artikulli i plotë:

Gjermania dëshiron ta përfshijë shpejt Shqipërinë në BE – por Presidenti Francez Emmanuel Macron ia vuri veton. Ai ka frikë nga fluksi i pakontrolluar i njerëzve nga vendi. Një vizitë ku shumë njerëz thjesht duan të largohen.

Askund në Ballkanin Perëndimor nuk ka aq Evropë-dashës sesa në Shqipëri, më shumë se 80 përqind e shqiptarëve dëshirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian. Vendi ka qenë një kandidat për anëtarësim që nga viti 2014, por negociatat janë shtyrë tri herë sepse qeveritë e BE-së nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord. Kohët e fundit Franca vuri veton me anë të Macron, i cili shprehu shqetësimin nga fluksi i pakontrolluar i shqiptarëve dhe kështu humbja e votave.

Koha është thelbësore: Gjithnjë e më shumë shqiptarë po largohen nga vendi i tyre. Ata nuk duan të ëndërrojnë për një të ardhme evropiane përgjithmonë, ata thjesht vijnë në BE – në Gjermani, Greqi ose Itali. Një e katërta e shqiptarëve janë larguar nga atdheu i tyre që nga vitet 1990. Dhe zemërimi në vend po rritet.

Presidenti i Parlamentit të BE-së David Sassoli erdhi në Tiranë disa ditë ditë më parë në një vizitë dy ditore.

Ai dëshiron t’u japë shpresë shqiptarëve. Një mision i vështirë. Sassoli është njeriu i duhur për këtë. Ai nuk ka qëndrimin e shumë emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor të cilët e konsiderojnë veten shumë të rëndësishëm dhe shumë bujarë sepse kanë para dhe premtime në bagazhin e tyre.

“Më pëlqen të ju dëgjoj”, u tha Sassoli studentëve këtë pasdite në një dhomë seminari të mbushur në Universitetin e Tiranës. Ai buzëqesh, ulet pak i shtrembër në karrigen e tij, dhe ende dëgjon kur disa studentë vazhdojnë të mbërthehen nga diskutimi.

“Nuk ka punë në vendin tonë, ne duhet të shkojmë”, thotë një student. Studentët e tij të tjerë duartrokasin, me zë të lartë.

“Marrëveshja e gjelbër” është një mundësi e shkëlqyeshme për vendin tuaj, është një model i ri zhvillimi që është gjithashtu tërheqës për Shqipërinë dhe mund të çojë në investime dhe punë të reja”, tha Sassoli.

Politikani i lartë nga Brukseli thotë atë që padyshim është vërtet afër zemrës së tij: “Ju keni të njëjtën të ardhme si ne. Ne jemi të destinuar të shkojmë në të njëjtën mënyrë. Shqipëria është thelbësore për Evropën. ”Dhe pastaj, pas një pauzë të shkurtër, Sassoli shtoi:“ Ne e kuptuam zhgënjimin tuaj. Shqipëria ka bërë përparime të mëdha. Parlamenti i BE-së mbështet pranimin e vendit tuaj në BE me të gjitha fuqitë. “Sipas Sassoli, negociatat e pranimit mund të fillojnë së shpejti. “Unë e di se Presidenti Sassoli nuk mund t’i ndryshojë gjërat më vete. Por kjo na dha energji të re sot, “thotë studentja e gazetarisë Lydia.

Vetëm disa javë më parë, si në vitin 2019, studentët protestuan kundër qeverisë së socialistit Edi Rama. Rama është një mister: një piktor i pashëm dhe një politikan i fuqishëm që i pëlqen të veshë atlete në Perëndim, por gjithashtu dyshohet se është mbështetur nga mafia shqiptare e drogës. Partia e tij ka qenë në detyrë me një shumicë absolute që nga shtatori 2017. Partitë e opozitës PD dhe LSI kanë bojkotuar kryesisht Parlamentin, por marrëveshja për një reformë zgjedhore së shpejti mund ta ndryshojë këtë.

Rama ka zbatuar reforma të rëndësishme në sistemin gjyqësor dhe ekonomik, kjo është arsyeja pse Komisioni i BE rekomandoi hapjen e negociatave të pranimit në maj 2019. Por ekspertët e BE-së nuk ishin plotësisht të kënaqur. Ata kritikuan faktin se ka pasur shumë pak arrestime për krimin e organizuar, më shumë duhet të bëhen për të luftuar pastrimin e parave, dhe mbi të gjitha që zyrtarët e korruptuar duhet të dënohen në mënyrë të vazhdueshme.

Studentët kanë probleme krejtësisht të ndryshme: Megjithëse tarifat e shkollimit kohët e fundit janë përgjysmuar në 120 euro në muaj, ato janë akoma shumë të larta – të ardhurat mesatare mujore janë 340 euro. Në shumicën e kohës, studentët gjithashtu duhet të jetojnë në akomodim të mjerueshëm, tualet dhe dush për 30 persona dhe mungesa e ngrohjes në konvikte nuk është e rrallë. Për më tepër, korrupsioni është i përhapur në mesin e mësuesve dhe profesorëve: nxënësit dhe studentët shpesh duhet të paguajnë ryshfete për provime, transferime dhe përfshirje në seminare. Kjo krijon shumë zemërim midis akademikëve të rinj.

Papunësia e të rinjve në Shqipëri është zyrtarisht 30 përqind, por në të vërtetë ka të ngjarë të jetë edhe më e lartë. Perspektiva e një pune nuk është vetëm problem për studentët.

Kryeministri Rama pajtohet. “Bisedimet e pranimit do të jenë një terapi për vendin tim. Ne thjesht duam të përpiqemi të jemi pjesë e familjes”, përsëriti ai kur takohet me Sassoli. Deri atëherë, tetë deri në dhjetë vjet të tjera ka të ngjarë të kalojnë.