Shqipëria i shënon 4 gola Islandës për të shpresuar për në Euro 2020

Një Shqipëri ndryshe në “Elbasan Arena”.  Një nga ato që të bën të besosh. e sigurt, me besim në vetvete, e aftë të menaxhojë emocionet negative. Përballë kishte Islandën, një skuadër që para se sfida të niste kishte pikë të barabarta, po aq sa edhe Turqia e Franca, nga 12 në Grupin H në fazën kualifikuese për në Euro 2020..

Por kuqezinjtë reaguan ashtu siç tifozët më pozitivë prisnin. Ekipi pësoi dy gola, e pavarësisht kësaj shënoi 4 herë. Ajo që të bën përshtypje te kjo skuadër është se nuk u kap nga paniku por besoi te vetja. Gjëja më e veçantë, reagimi kuqezi. Por edhe fakti që kurrë në një takim zyrtar, Shqipëria nuk kishte fituar me 4 gola të shënuar.

Mori 3 pikë me shumë vlerë për të mbajtur gjallë shpresat për kualifikim, ndaj një rivali mjaft të fortë. tani gjithçka varet nga kuqezinjtë, të cilët duken se kanë gjetur veten. U duhet vetëm të përmirësohen.

Trajneri italian zgjodhi sërish modulin 3-5-2, por këtë herë kishte bërë mjaft ndryshime në formacion. Me sa duket, këtë skemë do ta shikojmë gjatë

Goli për kuqezinjtë erdhi në të 33’ nga Kastriot Dermaku i cili realizoi me kokë pas krosimit të Memushajt. golin e tij të parë kuqezi.

Në pjesën e dytë, Sigurdsson barazoi rezultatin. Por Shqipëria shtoi presionin dhe shënoi golin e dytë me anë të Hysajt (52’). Goli i parë edhe për shkodranin me fanellën kuqezi. Por gëzimi zgjati 6 minuta dhe miqtë barazuan me anë të Sigthorsson-it.

Dhe në këtë moment vendimtar, futjet e Roshit dhe Abrazhit dhanë rezultat.

Presioni i islandezeve ra, ndërsa këmbëngulja kuqezi vazhdoi. Roshi gjeti golin pas një shpërthimi nga e majta. Avantazhi solli siguri dhe pas një tjetër këmbënguljeje, Shqipëria shënoi golin e katërt falë Cikalleshit 3 minuta më pas.

Në Grupin H, kryesojnë Turqia dhe Franca me nga 12 pikë. Islanda ka 12 pikë, Shqipëria 9, e pas saj Moldavia 3 dhe Andorra 0.