‘Sot më aktual se kurrë’/ Meta risjell fjalimin e 11 viteve më parë: Nuk do bëjmë asnjë kompromis me atentatin ndaj Kushtetutës

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish duke postuar në facebook një fjalim të tij të 11 viteve më parë, kur ai ishte në krye të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim.

Në këtë video Meta i mëshon parimit se ndarja e pushteteve  është diçka jetike duke ju referuar marrëveshjes PS-PD të 21 prillit 2008, ku u ndryshua Kushtetuta  dhe më pas ai hyri në grevë urie.

“Ne nuk mund të pranojmë dhe nuk do të bëjmë asnjë kompromis me atentatin kushtetues të 21 prillit. Sepse për ne parimi i ndarjes së pushteteve është i shenjtë, jetik. Është vetë vija ndarëse midis demorkacisë dhe diktaturës”, thotë Meta në fjalimin e tij, duke shkruar poshte videos se kjo është edhe sot më aktuale se kurrë.

Edhe sot më e vërtetë dhe aktuale se 11 vite më parë!

Gepostet von Ilir Meta am Freitag, 6. September 2019