Flash News

KRYESORE

Telefonatat me ‘Ramën e natës’, gazetari letër Shullazit: Ç’të premtoi pas largimit të Donald Lu, shumë zyrtarë të thërrasin ‘shef’ se ke pushtet

Telefonatat me ‘Ramën e natës’, gazetari letër

Gazetari Basir Çollaku ka bërë një përmbledhje sa i takon lidhjeve të kryeministrit Edi Rama me ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, apo zyrtarë të tjetër pranë Partisë Socialiste me Emilajno Shullazin, një nga emrat e përfolur të krimit në Shqipëri, aktualisht i arrestuar për gjobëvënie dhe kanosje.

Ai i dërgon një letër të hapur Shullazit, të cilit i kujton lidhjet e ngushta me Ramën, ndërsa e cilëson si një person më të rëndësishëm se ai në raport me drejtësinë. “Politikanët thonë se kishit dhe keni pushtet në administratë, në Prokurori dhe në Gjyqësor”, shkruan Çollaku, i cili thekson se me njëri tjetrin nuk mungojnë edhe mesazhet, telefonatat dhe porositë.

Letra e plotë:

Leter Emiljano Shullazit..

Çte te thote vllai jot...eshte xhevapi i Rames kur shet...

I arrestuar ne pritje te denimit Shullazi. Mik dhe armik i pakujt dhe shumekujt, vartes dhe epror ne terrene te veshtira, telasheheqes dhe telasheprodhues per shume politikane rioshe dhe gerrnjare, biznesmene, zyrtare te sistemit, i shume akuzuar dhe akuzues, kontribues dhe kompromentues i drejtesise, deshmitar, ndeshkues dhe i ndeshkuar nga ligji..Ka mjaft te tjera gjetje ngjarjesh rreth teje, per te cilat flitet ne nje gjuhe me dhe pa alfabet.

Z Shullazi

Nese ju do te toleronit veten dhe flisni per ca pune te ngarkuar nga ju dhe te tjere pushtete ne kurrizin tuaj, duke nisur me police, prokurore, gjykates, drejtues administrate, deputete, ministra e Kryeministra, rendesia e fjales suaj arkivore, eshte me rendesi te madhe sa kapercen Kryeministrin dhe reformen ne drejtesi..Mbase dhe per fushata elektorale..

Jeni shumeakuzuar per miqesi te shtuar me ish-ministrin e brendshem Sajmir Tahiri dhe ne kohe te nenmbreterimit te tij te gjelbert, fort drejtore e zyrtare, pa lene menjane ministrin bindeshin mjaft porosive, per mjaft pune. Komisariati nr 2, banonte afer Komisariatit tend..Duhet te jete i gjate numri drejtoreve e zyrtareve ëe te thone shef, ndaj me shume gjase KM ka nje kepuce per dy kembe. Politikanet thone se kishit dhe keni pushtet ne administrate, ne Prokurori dhe ne Gjyqsor..Ketu dhe publikisht ka çaluar puna ne hetimin dhe procesin tuaj gjyqsor ku zgjatja e mosmarrja e vendimit gjyqsor, eshte nje gjeegjeze sa e thjeshte aq dhe zorshme per tu gjetur. Edhe gjate viteve te Tahirit por me teper me vone, thuhet politikisht, por dyshime enden kudo, se keni miqesi e bisedime te shpeshta dhe me te parin e vendit ne qeveri, me zotin Rama!!?! Madje, ajo çfare shpesh thuhet, eshte se flisni ne telefon gjate me te. Mund te kene folur keqdashesit keshtu, po antenat kane kujtese me te mire. Po tu shkojme pas thashthemeve qarkullojne fjale plot, se Edi Rama te ka premtuar lehtesira deri ne lirim pas largimit te Ambasadorit amerikan Donald Lu.??! Thone..!! Kjo ngaqe Lu shpesh kerkonte te kunderten dhe Rama ngushtohej se mos humbte mbeshtetjen e tij me aq mund e djerse e zaifete te fituara. Ai, Rama, nuk mban fjale, vetem nga frika po, kjo eshte e ditur, shet kedo dhe nese ke ndonje premtim prej tij, qaje, shkruaje ne akull, te ka perfshire ne listen e shitjes. Jo te drejtesise, por te shitjes. Ndoshta te krijon ndonje shteg dhe ndeshkon rojtaret. Ndoshta..Por e kane mbuluar plot ngjarje dhe eshte trullosur fort. Keshtu me mire do ishte te dilje mbi Ramen dhe te thoje se shume e shume pune me fort jane te te Tahirit dhe te Rames se sa te tuat. Kjo ne raport me drejtesine te ben me te rendesishem se Rama sepse vendos perballe ligjit nje shkeles qe te kapercen ne sasi rastesh nga aferat e shemtuara. Ti e di qe Rama eshte frikacak, nese se ke hasur ne vitet e paqes e te lirise, apo mesuar nga bisedat e pretenduara dhe punet e mbaruara ndonjehere me te apo miq te tij, shiko çfare u ben te tijve pas arrestimve ku i shet si legena. Ky eshte ves i tij

Nese ai merr vesh se mund ti publikosh ndonje mesazh, apo disa te tilla, apo telefonatat, apo porosi here here, pas kesaj, ai nga sekelldia o do gaboje te te denoje shpejt, ose do ia hedh fajin dikuj tjeter e do te thote siç shpesh u thote te tijve kur i shet : çte te thote vllai jot..Keshtu u thote dhe kur i ankohen per gjobevenie.!! Do e kesh degjuar tek uleriste para dida ditesh se llumi nga burgu kishte kanosur deputete e tij. Sigurisht do keni qeshur me te dhe mbase i keni keputur ndonje pershendetje shqeto maji..

Para se te mberrish te ky xhevapi i tij idiot, çte te thote vllai jot, nje dore deshmi rreth puneve te Rames, Sajes, Benit, Damianit, Gjushit, e plot ministra e qeveritare, bejne mjaft lehtesira, shume me teper se gjysemfjalia e KM, se pasi te ik Ai, Ambasadori punet do te marrin per mbare.. Keshtu me mire tia kthrsh ti kusurin me çte thote vllai jot..Se "vellezerit" bejne per njeri-tjetrin..Me sa duket e ke kuptuar se prania e perfaqesuesve te Ambasades Amerikane ne sallen e gjyqit, eshte mesazh me fort per Ramen se sa per Shullazin. Ata e dine se denimi per Shullazin eshte vendosur, por mbase duan te mesojne me teper per Ramen e nates..Po ju tregove kete, ata mund te nderrojne denimin me Ramen..

Të fundit