Tërmet me magnitudë 7.7 mes Xhamajkës dhe Kubës

Një tërmet me magnitudë 7.7 i shkallës Rihter ra në detin e Karaibeve midis ishujve të Xhamajkës dhe Kubës.

Epiqendra u regjistruar 117 km në veri perëndim të Lucea-s në Xhamajkë dhe me thellësi 10 km.

Frika është e madhe se pas lëkundjeve të forta mund të ketë cunami që mund të godasin brigjet xhamajkane.

Lëkundjet u ndjenë edhe në qytetin amerikan të Majemit, ndërkohë që vazhduan për mbi 25 sekonda. Qeveria ka dhënë alarmin dhe ka nisur përgatitjet për të shmangur problemet.