Video/ Ministri i Jashtëm britanik kap për fyti aktivisten dhe e nxjerr jashtë

Ministri i Jashtëm i Britanisë, Mark Field u filmua sot duke nxjerrë jashtë nga mbledhja me dhunë, dhe madje edhe duke e kapur për fyti një aktiviste, që protestonte për ndryshimin e klimës.

Në videon e mëposhtme Fiel teksa kap nga qafa me forcë dhe përzë me dhunë aktivisten e Greenpeace, nga një darkë në Londër.

Më tej ministri e shtyn aktivisten dhe e përplas pas një shtylle.

Field tha se e justifikon veprimin për çështje sigurie, pasi kishte pasur frikë se protestuesit mund të kishin qenë të armatosur.