Flash News

Bota

Analiza/ Kriza në Ukrainë, një përballje e dy pikëpamjeve të botës

Analiza/ Kriza në Ukrainë, një përballje e dy

Kriza në Ukrainë vështirë se po largohet. Një përballje e dy pikëpamjeve botërore që mund të përmbysin Evropën mbart jehonën e Luftës së Ftohtë dhe ringjall një ide të mbetur nga Konferenca e Jaltës në 1945: që Perëndimi duhet të respektojë një sferë të ndikimit rus në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Që nga ardhja në pushtet në vitin 2000, presidenti rus Vladimir Putin ka punuar në mënyrë të qëndrueshme dhe sistematike për të ndryshuar atë që ai e sheh si shpërbërje poshtëruese të Bashkimit Sovjetik 30 vjet më parë.

Ndërsa grumbullon trupa përgjatë kufirit të Ukrainës dhe zhvillon lojëra luftarake në Bjellorusi, afër kufijve të anëtarëve të NATO-s, Polonisë dhe Lituanisë, Putin po kërkon që Ukrainës të ndalohet përgjithmonë nga ushtrimi i të drejtës së saj sovrane për t'u bashkuar me aleancën perëndimore, dhe që veprime të tjera të NATO-s, si p.sh. si stacionim i trupave në vendet e ish-bllokut sovjetik, të kufizohen.

NATO ka thënë se kërkesat janë të papranueshme dhe se anëtarësimi në aleancë është e drejtë e çdo vendi dhe nuk kërcënon Rusinë. Kritikët e Putinit argumentojnë se ajo që ai me të vërtetë i frikësohet nuk është NATO-ja, por shfaqja e një Ukraine demokratike dhe prosperuese, e cila mund të ofrojë një alternativë ndaj sundimit gjithnjë e më autokratik të Putinit, që rusëve mund t'i duket tërheqëse.

Kërkesat aktuale të Rusisë bazohen në ndjenjën e gjatë të ankesës së Putinit dhe në refuzimin e tij të Ukrainës dhe Bjellorusisë si vende vërtet të veçanta, sovrane, dhe jo si pjesë e një atdheu shumë më të vjetër gjuhësor dhe ortodoks rus që duhet të bashkohet, ose të paktën miqësor ndaj tij.

Putini këmbëngul se ndarja e Rusisë, Ukrainës dhe Bjellorusisë në shtete të veçanta sot është artificiale, kryesisht për shkak të gabimeve politike gjatë periudhës sovjetike dhe, në rastin e Ukrainës, e nxitur nga një "projekt anti-rus" keqdashës i mbështetur nga Uashingtoni që nga viti 2014.

Pikëpamja e tij ruso-centrike për rajonin paraqet një provë vendimtare për Presidentin e SHBA Joe Biden, i cili tashmë po përballet me kriza në fronte të shumta të brendshme - pandemia e koronavirusit, ringjallja e inflacionit, një komb i ndarë në të cilin një segment i madh i elektoratit refuzon të të pranojë presidencën e tij dhe një Kongres që ka bllokuar shumë nga synimet e tij sociale dhe klimatike.

Biden ka përjashtuar ndërhyrjen ushtarake për të mbështetur Ukrainën, dhe në vend të kësaj ka përdorur diplomaci intensive dhe ka mbledhur aleatët perëndimorë për të mbështetur ato që ai premton se do të jenë sanksione të rënda dhe të dhimbshme kundër Rusisë nëse ajo guxon të pushtojë Ukrainën. Por, në varësi të mënyrës se si do të zhvillohet situata, ai ka pranuar se mund të ketë probleme për të mbajtur të gjithë aleatët në bord.

Udhëheqësi rus ka pushtuar tashmë një herë Ukrainën, me pak reagim. Rusia e mori Krimenë nga Ukraina në vitin 2014 dhe ka mbështetur separatistët pro-rusë ukrainas që luftojnë qeverinë e Kievit në rajonin e Donbass, një luftë e qetë që ka vrarë 14,000 njerëz, më shumë se 3,000 prej tyre civilë.

Strategjia e Putinit ka qenë të përpiqet të rikrijojë fuqinë dhe një sferë të përcaktuar ndikimi që Rusia humbi me rënien e Murit të Berlinit, të paktën në zonën e ish-Bashkimit Sovjetik. Ai është turpëruar me atë që ai e sheh si një ndërhyrje perëndimore në vendet e ish-Traktatit të Varshavës -- që dikur kishte formuar një tampon pro-sovjetik midis BRSS dhe NATO-s.

Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke u lejuan të anëtarësohen në NATO në 1999, e ndjekur në 2004 nga Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Rumania dhe Sllovakia.

Duke iu nënshtruar dominimit sovjetik të pas Luftës së Dytë Botërore, vendet ishin të etur për t'u bashkuar me aleancën mbrojtëse perëndimore dhe sistemin perëndimor të tregut të lirë për të siguruar pavarësinë dhe prosperitetin pas rënies së Perdes së Hekurt.

Për arsye të ngjashme, si Ukraina ashtu edhe Gjeorgjia duan të hyjnë dhe janë njohur nga NATO si anëtarë aspirantë të aleancës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka kërkuar liderëve perëndimorë që ta marrin kërkesën e Ukrainës për anëtarësim me urgjencë më të madhe, si një sinjal për Moskën se Perëndimi do të mbrojë pavarësinë e Ukrainës.

Rusia pretendon se zgjerimi i NATO-s shkel angazhimet e marra ndaj saj pas rënies së Murit të Berlinit në këmbim të pranimit të ribashkimit të Gjermanisë nga Moska. Zyrtarët amerikanë mohojnë ndonjë premtim të tillë.

Në fillim të presidencës së tij, Putin nuk tregoi kundërshtim të vendosur ndaj NATO-s. Ai sugjeroi në një intervistë të BBC-së në vitin 2000 se Rusia madje mund të ishte e interesuar të bashkohej; vite më vonë, ai tha se e kishte ngritur këtë perspektivë me Presidentin e SHBA Bill Clinton përpara se Clinton të largohej nga detyra në 2001.

Tani, megjithatë, Putin e sheh aleancën si kërcënuese të sigurisë së Rusisë. Por vendet më të reja të NATO-s kanë qëndrim të kundërt. Ata e konsiderojnë Rusinë, e cila mburret me ushtrinë më të madhe të rajonit dhe një arsenal të madh bërthamor, si kërcënimin e vërtetë, kjo është arsyeja pse ata nxituan të bashkohen me NATO-n – nga frika se një Rusi e forcuar mund të përpiqet një ditë të rivendosë dominimin e saj.

Zgjedhjet e diskutueshme në Bjellorusi çuan në demonstrata masive disamujore kundër liderit të vjetër bjellorus Alexander Lukashenko. I tjetërsuar nga populli i tij dhe i panjohur si një president legjitim në Perëndim, Lukashenko është afruar më shumë në përqafimin mbrojtës të Putinit.

Në mënyrë të ngjashme, pas trazirave civile në Kazakistan vetëm disa javë më parë, Rusia dërgoi trupa për të ndihmuar presidentin e ish-republikës sovjetike të rivendoste rendin si pjesë e një misioni paqeruajtës të aleancës së Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia. Trupat janë larguar që atëherë nga vendi.

Qëllimi i Putinit ka qenë të rivendosë lidhjet me ish-fqinjët sovjetikë të Rusisë, duke sfiduar dhe ndarë Perëndimin. Në vend që ta drejtojë Rusinë në një drejtim më demokratik, ai duket se tani hedh poshtë vetë idenë e demokracisë liberale si një model të qëndrueshëm, duke e parë atë më tepër si një mendjemadhësi që Perëndimi përdor për të ndjekur qëllimet e veta dhe për të poshtëruar armiqtë e tij.

Ai erdhi në pushtet duke u zotuar se do t'i rikthejë Rusisë një ndjenjë madhështie. Putin mori përsëri kontrollin ekonomik nga oligarkët, shtypi rebelët në Çeçeni, mbyti gradualisht mediat e pavarura dhe rriti investimet në ushtri. Kohët e fundit, ai ka ndaluar disa organizata të mbetura të të drejtave të njeriut në Rusi.

Përtej kufijve të Rusisë, shërbimet e tij sekrete kanë mbikëqyrur vrasjet e kritikëve dhe kanë ndërhyrë në zgjedhjet e huaja, duke përfshirë ofrimin e mbështetjes klandestine për zgjedhjen e Donald Trump në 2016, fushatën pro Brexit në Britani dhe parti të ndryshme evropiane të krahut të djathtë që kundërshtojnë integrimin evropian.

Ai i tha një intervistuesi në vitin 2019 se “liberalizmi është i vjetëruar”, duke nënkuptuar se ideali dominues perëndimor i demokracisë liberale nuk ka më vend në botë. Ideja se ukrainasit janë të pavarur dhe mund të zgjedhin lirisht aleancat e tyre është për të një sharadë.

Sfida për Bidenin, NATO-n dhe Bashkimin Evropian është nëse vendosmëria dhe solidariteti i tyre kolektiv mund të mbrojë vizionin e Ukrainës për veten si pjesë e Perëndimit, dhe nëse ambiciet nacionaliste ruse të Putinit në rajon do të kenë sukses apo do të dështojnë.

Burimi: AP

Të fundit