Flash News

Bota

Gjermania i ndalon hyrjen ish-ministrit grek

Gjermania i ndalon hyrjen ish-ministrit grek

Ministria e Brendshme gjermane ka lëshuar një urdhër-ndalimi ndaj bashkëthemeluesit të DiEM25 dhe ish-ministrit grek të Financave, Yanis Varoufakis, pasi policia mbylli Kongresin e Palestinës që do të mbahej në Berlin nga 12 deri më 14 prill.

Kjo nënkupton jo vetëm një ndalim të hyrjes në Gjermani, por edhe një ndalim të çdo forme të pjesëmarrjes dhe aktivitetit online në ngjarjet politike në vend, me qeverinë gjermane që shkon përtej kufijve të autoritarizmit.

Ndalimi vjen pasi Varoufakis ishte planifikuar të mbante një fjalim në Kongresin e Palestinës në Berlin të premten, duke bërë thirrje për të drejtat universale të njeriut si në Izrael ashtu edhe në Palestinë, vetëm që policia gjermane të hynte në vend për të shpërndarë ngjarjen.

Për shkak të kësaj, Varoufakis publikoi fjalimin e tij të plotë në X, për të cilin qeveria gjermane vendosi të godasë themeluesin e MERA25 në një mënyrë vërtet tronditëse.

Të fundit