Bota

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi dje në botë

Posta e mëngjesit/ Me 2 rreshta: Çfarë pati rëndësi

Mirëmëngjes! Politiko.al mbështetur në raporte të gazetave amerikane, ju sjell një blic lajmesh nga bota në ‘Posta e mëngjesit’. Për të marrë ‘Postën’ çdo mëngjes me email na shkruani në [email protected]

■ Si do të përfundojë lufta në Ukrainë? Disa zyrtarë ukrainas janë zotuar të luftojnë derisa vendi të çlirohet nga trupat ruse, por Franca dhe Italia kanë sugjeruar një kompromis territorial për të fituar paqen.  

■ Dy ushtarë rusë u deklaruan fajtorë në Ukrainë në një gjyq për krime lufte.

■ Forcat ruse synuan qendrën e fundit të shpërndarjes së gazit në Luhansk, duke e lënë provincën pa gaz natyror. Nuk ka gjithashtu energji elektrike apo sistem të centralizuar të ujit, tha një zyrtar.

■ Kryeministri i Kinës, Li Keqiang, ngriti shqetësime mbi efektet ekonomike të politikave "zero Covid" të vendit.

■ Shumica e njerëzve me sistem imunitar të shëndetshëm kanë më shumë gjasa të shmangin sëmundjet e rënda që vijnë nga lija e majmunëve. Por foshnjat dhe të rriturit mund të jenë në rrezik më të lartë.

■ Kolumbia është gati të zgjedhë të dielën liderin e saj të parë majtist, një ish-rebel që ka një valë mbështetjeje nga votuesit e rinj.

■ Pas një hetimi dy-javor, Autoriteti Palestinez ka akuzuar ushtarët izraelitë për vrasjen e qëllimshme të Shireen Abu Akleh, një gazetare veterane palestinezo-amerikane.

■ Gambia do të ndjekë penalisht Yahya Jammeh, ish-presidentin e saj, i cili akuzohet për mizori.

■ Autoritetet britanike autorizuan akuza penale kundër aktorit Kevin Spacey për katër akuza për sulm seksual. Ai nuk mund të akuzohet zyrtarisht nëse nuk hyn në Angli ose Uells.

■ Ish-kreu i Luvrit u akuzua në një hetim për trafikun e antikiteteve egjiptiane.

■ Një ekip gjenetistësh dhe arkeologësh renditën me sukses gjenomën e një njeriu që vdiq në Pompei gjatë shpërthimit të malit Vezuvius në vitin 79 pas Krishtit.

Të fundit